200 yıl önce ölen adamın DNA’sı canlandırıldı

deCODE şirketi, 200 yıl önce ölen bir insanın soyundan gelenlerin DNA örnekleriyle adamın DNA'sını yeniden oluşturdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ölen bir insanın veya hayvanın DNA’sının canlandırılması için fiziksel kalıntılar gerekir ancak yeni bir çalışma bunun tek yol olmayabileceğini gösterdi. Yaklaşık 200 yıl önce ölen bir adamın DNA’sı, yaşayan torunları sayesinde daha önce hiç yapılmamış bir şekilde yeniden oluşturuldu.

Biyoeczacılık ile ilgilenen İzlandalı bir şirket olan deCODE Genetics, ülke tarihinde esaretten kurtulmasıyla bilinen Hans Jonatan’ın soyundan 182 kişinin DNA örneklerini alarak bu başarıya ulaştı. Hans Jonatan’ın hayatının eşsiz şartları, DNA’sının ölümünden sonra canlandırılmasını sağladı. Birincisi, Jonatan, Afrika kökenine sahip ilk İzlanda vatandaşıydı. İzlanda ayrıca, kapsamlı ve oldukça ayrıntılı kütük kayıtlarının sahip.

deCODE, 182 akrabasından taranan DNA’yı kullanarak önce Jonatan’ın annesi Emilia’nın DNA’sının yüzde 38’ini yeniden oluşturdu (Jonatan’ın DNA’sının yüzde 19’u oluşturulmuş oldu). Nature Genetics’te yayımlanan bu ayrıntılı çalışma, Jonatan’ın soyundan 788 kişiyle başladı sonra DNA taraması yapılarak 182’ye kadar indirildi. Bu gerçekten şaşırtıcı bir başarı olsada, Birleşik Krallık’taki Warwick Üniversitesi’nden Robin Allaby, “Çok nadir bir tipteki göçebe genomunda özel koşullar altında yapabileceğiniz türde bir analiz gibi görünüyor” yorumunda bulunuyor. Kısıtlamalara rağmen, deCODE, tekniğin kapsamlı uygulamaları olabileceğine inanıyor.

Tarihi araştırma

deCODE şirketinden Kári Stefánsson, “Bunların hepsi sahip olduğunuz veri miktarı ile ilgili. Prensip olarak, herhangi bir yerde herhangi bir ataya uygulanabilir, İzlanda’da işi kolaylaştıran ise başka Afrika kökenlinin olmamasıydı” diyor. Bu çalışmanın sonuçlarının bize uzun süredir devam etmekte olan DNA’nın keşfi için ilave yollar sağlayabilir. Teorik olarak, böyle bir teknik, bilim adamlarının tarihi kişilerin DNA’sını tekrar oluşturmasına olanak tanıyacaktır. deCODE yetkilisi Agnar Helgason, 1500’den sonra doğan ve torunları bilinen herhangi bir tarihi kişinin DNA’sının yeniden inşa edilebileceğini belirtiyor. Heyecan verici olsa da, halen gelecekteki potansiyel uygulamaların üstesinden gelmesi gereken önemli engelleri var. Bir kişinin DNA’sını canlandırmak için gerekli olan DNA miktarı çoğu ailede bulunmayabilir. Buna ek olarak, her yeni nesille beraber tanımlanabilir DNA parçasıyla çalışmak daha da zorlaşıyor.

Uygulamalar, soy ağaçlarındaki boşlukları doldurmayı ve onarım işlemleri gerektirebilir. Fakat bu işe yararsa, Jonatan gibi tarihi kişiler için yaşamın nasıl bir şey olduğunu derinlemesine incelememizi sağlayan değerli bir tarihsel araç haline gelebilir. Bilim insanlarının herhangi birini genetik olarak yaşama döndürmesi, türümüzü daha eksiksiz anlamamızı sağlayabilir.

Kaynak: Futurism

DNA'nın yeniden oluşturulması için ölünün kalıntıları gerekir ancak deCODE şirketi, kütük kayıtlarının sağlam tutulduğu İzlanda'da 200 yıl önce ölen ve ülkenin tarihi kişiliklerinden olan Afrika kökenli Hans Jonatan'ın soyundan gelen 182 kişinin DNA örnekleriyle bunu başardı. Teorik olarak 1500'den sonra doğan ve torunları belli olan birisinin DNA'sı canlandırılabilir ancak gerekli DNA miktarı her ailede bulunmayabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği