200 üniversite 600’den fazla dersini ücretsiz kullanıma sunuyor

Üniversiteler, internet üzerinden ücretsiz takip edilebilecek derslerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Türkçeye “Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders” olarak çevirebileceğimiz, İngilizce kısaltması “MOOC” olan ve büyük ölçekli kitlelere önemli üniversitelerin, önemli derslerini ulaştırmak adına kurulan sistem yakın zamanda bazı platformlarda tamamen ücretsiz olmaktan çıksa da halen ücretsiz ulaşabileceğimiz yüzlerce dersi içinde barındırıyor. Bu derslerin 7 yıldan uzun bir süredir sürekli bir derlemesini yapan Class Central, geçen yıl uzun bir liste yayımladı. Bu listede günümüzün gözdesi nöral ağlar ve derin öğrenmeden beşeri bilimlerin önemli konularına, veriden ekonomiye uzanan geniş bir yelpazeden dersleri bulmak mümkün.

Aşağıda örneklerini görebileceğiniz listenin tamamına bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Kitlesel açık çevrimiçi dersler konusunda daha ayrıntılı okuma yapmak isterseniz biraz eski de olsa bu yazı sizi tatmin edecektir. Birkaç Türkçe ders içeren site isterseniz ise bilgeis‘e başvurabilirsiniz.

Bilgisayar Bilimleri

Beşeri Bilimler

Veri Bilimi

Bilim

Sosyal Bilimler

Kaynak: Quartz, class central

Türkçe’ye “Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders” olarak çevirebileceğimiz, İngilizce kısaltması “MOOC” olan ve büyük ölçekli kitlelere önemli üniversitelerin derslerini ücretsiz ya da uygun ücretlerde sunma amacı taşıyan sistem kapsamında 200 üniversitenin 600'den fazla dersi bir liste olarak sunuldu.  

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği