Yılanbalıklarından ilham alan elektrik aktarım yöntemi

Yılanbalıklarından ilhamla geliştirilen bir sistem elektrodiyaliz yöntemiyle 100 Volt elektrik üretti. Hedef, kalp pili gibi cihazların ömrünü uzatmak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bilimciler bir süredir kalp pili veya protez gibi vücudumuzla temas eden cihazlara daha güvenli güç aktarmanın yollarını arıyor. Son yapılan çalışmalardan birindeyse elektrikli yılanbalığından ilham alındı. Yılanbalıkları elektrosit denilen, ince ve uzun hücreleri sayesinde 600 V’a kadar elektrik üretebiliyor. Elektrositlerde de sodyum ve potasyum iyonlarının elektriksel değişimleri elektrik yüklenmesine sebep oluyor. İşte tam bu noktada elektriksel yük farkından yola çıkan Fribourg, Michigan ve California San Diego Üniversitelerinin araştırmacılarıysa tatlı ve tuzlu suyu kullanmaya karar verdi. Çalışmada elektrodiyaliz yöntemiyle 100 V elektrik üretildi.

Yılanbalıkları asetilkolin denilen ve sinirsel sistemin kimyasal aşamasını oluşturan nörotransmitter madde sayesinde hücrelerinin aynı anda elektrik üretmesini sağlarken araştırmacılar bunun için Miura katlaması olarak bilinen origami tekniğinden yararlandı. Bu da bir baskı uygulandığı takdirde aynı anda doğru pozisyona gelinmesini sağladı. Ekip enerji üretimini nasıl artıracağını düşünürken yılanbalığının midesindeki metabolik enerjiyle kaslarındaki mekanik enerjinin farkına dikkat çekerek, çalışmanın oldukça zor bir sürece dönüşebileceğini not etti. Araştırma Nature dergisinde yayımlandı.

Ekibin yapay elektrik organı olarak adlandırdığı sistemle ilgili videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak: New Atlas

Bilimciler bir süredir kalp pili veya protez gibi vücudumuzla temas eden cihazlara daha güvenli güç aktarmanın yollarını arıyor. Son yapılan çalışmalardan birindeyse elektrikli yılanbalığından ilham alındı. Yılanbalıkları elektrosit denilen, ince uzun hücreleri sayesinde 600 V'a kadar elektrik üretebiliyor. Elektrositlerde de sodyum ve potasyum iyonlarının elektriksel değişimleri elektrik yüklenmesine sebep oluyor. İşte tambu noktada elektriksel yük farkından yola çıkan Fribourg, Michigan ve San Diego Kaliforniya Üniversitelerinin araştırmacılarıysa tatlı ve tuzlu suyu kullanmaya karar verdi. Çalışmada elektrodiyaliz yöntemiyle 100 V elektrik üretildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği