Yeniden yürüyebilmek için yeni umut: Elektronik implant

Omurgalarındaki sakatlıklar sebebiyle felç olan insanlar, beyinden gelen sinyalleri bacaklara gönderen yeni bir implant sayesinde yeniden yürüyebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Omurgalarındaki sakatlıklar sebebiyle felç olan insanlar, beyinden gelen sinyalleri bacaklara gönderen yeni bir implant sayesinde yeniden yürüyebilir. Nature Medicine ve New England Journal of Medicine dergilerinde yayımlanan çalışmada, araştırma ekipleri, belden aşağısı felçli olan bazı hastaların omurgalarına elektrikli parça yerleştirildikten sonra yürüyebildiklerini belirtiyor. Bu yaklaşıma epidural uyarım adı veriliyor.

Cihaz aslında ağrıyı dindirmek için üretilmişti. 16 elektrota sahip cihaz, sakatlığın yaşandığı bölgenin hemen altına yerleştirilerek duyumotor sinyallerinin bacaklara gönderildiği bölgeleri kaplıyor. Daha sonra hastanın karın boşluğunun iç kısmına bir batarya yerleştirilerek uyarımın kablosuz şekilde gerçekleştirilmesi sağlanıyor. Cihaz çalıştırıldığında, beyinden gelen sinyallerin hedeflenen kaslara ulaşmasını sağlıyor. Böylece kişi hareketlerini yeniden kontrol edebiliyor.

Bu yöntemin uygulandığı birkaç hasta şu anda bir desteğe tutunarak ya da insanların elini tutması sayesinde yürüyebiliyor. Araştırmanın yöneticilerinden Claudia Angeli, Business Insider’a yaptığı açıklamada, “Bu oldukça etkileyiciydi. Günlük ya da haftalık olarak ufak gelişmeler görebiliyorsunuz. Daha sonra hepsi bir araya geliyor ve hem katılımcılar hem de ekip için o çok duygusal an yaşanıyor.” diyor.

Beyin sinyallerine alternatif yol

Cihaz hastalarda oluşan hasarı düzeltmiyor, daha ziyade beyin sinyallerinin bu hasarın etrafından dolaşmasını sağlıyor. Bu işlem çok kolay bir işlem de değil. Hastaların uzun ve meşakkatli bir fiziksel tedavi aşamasından geçmesi gerekiyor. Tüm bunlar gerçekleşse dahi bazı hastalarda bu yöntem işe yaramayabiliyor. Çalışmaya dahil olan iki hasta yeniden yürümeyi başaramadı. Ancak bu hastalarda da ayakta durma, dik durma ve bacakları hareket ettirme konularında önemli gelişmeler kaydedildi. Yine de bulgular çığır açıcı niteliğe sahip ve daha önce asla yürüyemeyeceği söylenen hastalar için yeni bir umut ışığı sunuyor.

Şu anda araştırmacıların önündeki güçlük, cihazın tam olarak nasıl çalıştığını anlamak. Araştırmacılar bu alanda daha iyi bir anlayışa sahip olduğunda, hedefte diğer sakatlıklara sahip katılımcıları iyileştirmek var. Angeli “Omurganın bunu yapabildiğini; yürüme yeteneğini geri kazanabildiğini öğrendik. Bu büyük bir gelişme. Bunu, farklı sakatlıklara ve farklı sakatlık sonrası sürelere sahip daha fazla sayıda kişide yeniden sağlayabilmemiz gerek.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Engadget

Omurgalarındaki sakatlıklar sebebiyle felç olan insanlar, beyinden gelen sinyalleri bacaklara gönderen yeni bir implant sayesinde yeniden yürüyebilir. Nature Medicine ve New England Journal of Medicine dergilerinde yayımlanan çalışmada, araştırma ekipleri, belden aşağısı felçli olan bazı hastaların omurgalarına elektrikli parça yerleştirildikten sonra yürüyebildiklerini belirtiyor. Bu yaklaşıma epidural uyarım adı veriliyor. Cihaz hastalarda oluşan hasarı düzeltmiyor, daha ziyade beyin sinyallerinin bu hasarın etrafından dolaşmasını sağlıyor. Hastaların bu yöntemle yeniden yürüyebilmesi için uzun süre çalışması gerekiyor. Bazı hastalarda yürüme yeniden sağlanamasa da ayakta durma ve dik durma gibi alanlarda gelişme elde edilebiliyor.

1 Yorum

  • Bu tip implantlar henüz yolun başında, tam randımanlı hale geldiğin de sadece felçli hastalar için değil, implant gerektirecek hastalıklara sahip diğer insanlara da uygulanacak.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği