Yeni nesil micro:bit ile yetişecek

Birleşik Krallık'ta 1 milyon 7. sınıf öğrencisine programlamayı öğrenmesi amacıyla micro:bit adlı mini bilgisayarlar dağıtılacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

(Britanya’nın TRT’si) BBC geçtiğimiz Eylül ayında 1 milyon öğrenciye micro:bit adlı mini bilgisayarları dağıtacağını açıklamıştı. Ancak tasarım ve üretim aşamasındaki aksaklıklar sebebiyle bu bilgisayarların öğrencilere ulaşması gecikmişti. Bu hafta yapılan açıklamaya göre BBC micro:bit’leri önümüzdeki günlerce dağıtılmaya başlayacak. 1980’lerde öğrencilere dağıtılan BBC Micro‘ların gelişmiş versiyonu olarak üretilen cihazlar öğrenciler tarafından istenildiği gibi programlanabilecek.

IMG_0116-980x452

Çocuklara tasarım ve mühendislik becerileri kazandırmayı hedefleyen projenin çıkış noktasını eğitimci Cathy Davidson “şu an okuyan çocukların yüzde 65’i henüz icat edilmemiş işlerde çalışacak. Amacımız onların ilgi ve tutkularını bulup gelecekte yapmayı sevecekleri bir iş sahibi olmalarını sağlamak” şeklinde özetliyor.

Geleceğin yazılımcılarını yetiştirecek

Bluetooth bağlantısı sayesinde akıllı telefonlara bağlanabilen micro:bit’e bu şekilde kod gönderilebilecek. Ürünün internet sitesinde hem öğrenciler hem de öğretmenler için temel Javascript, Microsoft Block Editor, Microsoft Touch Develop ve Python eğitimleri bulunuyor. Bu sayede çocuklar kendi programlarını yazmayı öğrenebilecekler. Cihazın üzerinde bulunan iki adet buton farklı görevler için programlanabiliyor. Ayrıca pusula ve ivmeölçer sayesinde micro:bit’in ne yöne ve ne hızda gittiği verileri alınabiliyor. Bu sensörler ve veriler oluşturulacak projelerin temelini oluşturuyor.

Çocuklara dağıtıldıktan sonra satışa da sunulacak olan cihazın, yine Britanya kökenli mini bilgisayar Raspberry Pi Zero ile benzer bir fiyata (5 dolar) sahip olması bekleniyor. BBC Genel Müdürü Tony Hall, micro:bit sayesinde bir sonraki neslin kod yazarları, programcıları ve dijital öncülerinin yetişeceğini düşündüğünü dile getirdi.

Küçük mühendislerin micro:bit cihazlarıyla gerçekleştirdiği projeler Technology Will Save Us (Teknoloji Bizi Kurtaracak) adlı girişimin özel mikro sitesinde yayınlanarak paylaşılıyor.

BBC, Britanya'da 1 milyon çocuğa önümüzdeki haftalarda mini bilgisayar micro:bit dağıtılacak. Çocuklara programlamanın temellerini öğretecek cihazlara akıllı telefonlardan da kod yollanabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği