Yeni keşfedilen hücre ile karaciğer nakli tarihe karışabilir

King's College London'da çalışan araştırmacılar, yeni bir tür hücre keşfetti. Bu gelişme, karaciğer naklini rafa kaldırabilecek nitelikte.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz günlerde Nature Communications adlı dergide yayımlanan bir makalede, anne rahmindeyken oluşan ve hepatobilyer hibrit projenitör (HHyP) adı verilen yeni bir tür hücre keşfedildiğinden bahsedildi. Yetişkin bireylerde az miktarlarda bulunan HHyP hücreleri, karaciğerlerimizde bulunan iki temel hücre tipine (hepatosit ve kolanjiyosit) dönüşebiliyor. Bu da HHyP hücrelerine kök hücre benzeri özellikler kazandırıyor.

Bu hücreleri inceleyen araştırma ekibi, HHyP hücrelerinin, büyük çaplı bir hasarın ardından (mesela siroz gibi) farelerin karaciğerini hızlı şekilde onardığını fark ettikleri fare kök hücreleriyle benzerlik gösterdiğini gördü.

Kök Hücre ve Rejeneratif Tıp Merkezi‘nde çalışan, araştırmanın öncüsü Doktor Tamir Rashid “Kök hücre benzeri özelliklere sahip hücrelerin insan karaciğerinde de bulunabileceğini ilk kez fark ettik. Bu gelişme, organ nakli seçeneğini rafa kaldırarak karaciğer hastalıklarını tedavi edebilme açısından umut vadediyor.” diyor.

Ölüm sebepleri listesinde karaciğer hastalığı beşinci sırada

Karaciğer hastalığı, Birleşik Krallık’taki ölüm sebepleri arasında beşinci sırada yer alıyor. Ayrıca prematüre ölümlerindeki en yaygın üçüncü sebep karaciğer hastalığı. Bu hastalık, obezite, virüsler, aşırı alkol tüketimi ya da otoimmün ve genetik hastalık gibi yaşam tarzıyla ilgili olmayan nedenlerden kaynaklanabiliyor. Karaciğer hastalığının belirtileri arasında mutsuzluk, kaşıntı, güçsüzlük hissi ve yorgunluk var. Daha şiddetli vakalarda siroz görülüyor. Şu anda şiddetli karaciğer hastalıklarının tek çözümü, ömür boyu sürecek komplikasyonlara sebep olabilen karaciğer nakli. Doktor Rashid, “Şu anda yapmamız gereken, pluripotent kök hücrelerini HHyP hücrelerine dönüştürmenin yolunu bulmak. Böylece bu hücreler istenilen zamanda hastanın vücuduna nakledilebilir.” diyor.

Kaynak: KCL

Geçtiğimiz günlerde Nature Communications adlı dergide yayımlanan bir makalede, anne rahmindeyken oluşan ve hepatobilyer hibrit projenitör (HHyP) adı verilen yeni bir tür hücre keşfedildiğinden bahsedildi. Yetişkin bireylerde az miktarlarda bulunan HHyP hücreleri, karaciğerlerimizde bulunan iki temel hücre tipine (hepatosit ve kolanjiyosit) dönüşebiliyor. Bu da HHyP hücrelerine kök hücre benzeri özellikler kazandırıyor. Kök Hücre ve Rejeneratif Tıp Merkezi'nde çalışan, araştırmanın öncüsü Doktor Tamir Rashid, bu gelişme sayesinde, ömür boyu süren komplikasyonlar oluşturma potansiyeline sahip karaciğer nakli seçeneğini tamamen rafa kaldırabileceklerini söylüyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği