Yeni geliştirilen kan testi kanseri çok önceden haber verebilir

John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, vücudunuzun herhangi bir yerinde büyüyen bir tümör olup olmadığını ortaya çıkarabilen, uygulama süreci gayet kolay olan bir test üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Vücudunuzun herhangi bir yerinde büyüyen bir tümör olup olmadığını ortaya çıkarabilen, uygulama süreci gayet kolay olan bir test üzerinde çalışılıyor. Testin fiyatının 500 Dolar civarında olacağı tahmin ediliyor.

John Hopkins Üniversitesi tarafından geliştirilen bu yeni test, kanserin sekiz yaygın türüne dair izleri arayacak. Sadece kan örneği gerektiren testin zamanla doktorların rutin muayenelerde kullanabileceği kadar ucuzlayacağı düşünülüyor. Testin geliştiricilerinden Nickolas Papadopoulos “Amacımız bu testi halkın kullanabileceği hale getirmek ve tarama merkezleri kurmak. Bu yüzden testin ucuz ve müdahalesiz olması gerekiyor.” diyor.

Test henüz piyasaya sunulmuş değil. Yapılan açıklamaya göre test, kanser geçmişi olmayan orta yaşlı 50 bin kadınla gerçekleştirilecek 50 milyon Dolar maliyetli ve 5 yıl sürecek bir çalışmada kullanılacak.

Detaylarına Science dergisinde değinilen test, hasta kötü hissetmeye başlamadan veya bir kitle fark etmeden önce kanseri tespit etmeyi amaçlayan likit biyopsi teknolojisi açısından devrim niteliğinde bir gelişme olabilir. Böyle bir başarı elde edilmesi son derece faydalı olur zira erken evre kanser genellikle tedavi edilebiliyor. Birçok şirket bir süredir likit biyopsi teknolojileri geliştirmek için yüklü miktarlarda yatırım yapıyordu. Hatta Grail Bio adlı bir girişim birçok kanser türü için tek bir kan testi geliştirmek amacıyla bir milyar Dolar’dan fazla bağış toplamıştı.

Makine öğrenimi algoritmasından faydalanıldı

Hopkins araştırmacıları kan testi için daha önce göğüs, akciğer, pankreas, mide, karaciğer, yumurtalık, kolorektal ve yemek borusu kanseri teşhisi konan bin 5 kişiden alınan kan örneklerini inceledi. Sekiz farklı kanser türünü ve 16 adet kanser bağlantılı genetik mutasyonu tespit edecek şekilde geliştirilen testin yüzde 98 oranında doğruluk payı yakalayarak en başarılı şekilde yumurtalık kanserini tespit ettiği görüldü. Ayrıca her üç vakadan birinde göğüs kanserini, pankreas kanserine yakalanmış kişilerin de yaklaşık yüzde 70’ini doğru şekilde tespit etti.

Yanlış alarm ihtimaliyse düşüktü. Sağlıklı olduğu bilinen 812 kişiden sadece 7’si testte kansere yakalanmış olarak tespit edildi. Ayrıca araştırmacılar kan ipuçlarına bakarak tümörün vücuttaki yerini tespit edecek bir makine öğrenimi algoritması kullandı ve algoritmada yüzde 83 oranında doğruluk payı görüldü.

Kaynak: MIT Technology Review

John Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, vücudunuzun herhangi bir yerinde büyüyen bir tümör olup olmadığını ortaya çıkarabilen, uygulama süreci gayet kolay olan bir test üzerinde çalışıyor. Test için daha önce göğüs, akciğer, pankreas, mide, karaciğer, yumurtalık, kolorektal ve yemek borusu kanseri teşhisi konan bin 5 kişiden alınan kan örneklerini incelendi. Sekiz farklı kanser türünü ve 16 adet kanser bağlantılı genetik mutasyonu tespit edecek şekilde geliştirilen testin yüzde 98 oranında doğruluk payı yakalayarak en başarılı şekilde yumurtalık kanserini tespit ettiği görüldü.Yorumunuz: