Yaranın üzerine deri ekleyerek iyileşmesini sağlayan cihaz: SpinCare

Nanomedic Technologies Ltd. adlı girişim, yara ve yanık tedavisini kökten değiştirebilecek nitelikte bir cihaz geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yarayı bandajlama işleminin su tabancası gibi bir şeyle yapıldığını düşünebiliyor musunuz?

Tıbbi cihaz şirketi Nicast‘in alt kuruluşu Nanomedic Technologies Ltd. adlı İsrailli girişim, insan dokusunu taklit ederek yaraları, yanıkları ve cerrahi yaraları tedavi edebilen yeni bir cihaz geliştirdi. Oyuncağa benzeyen Spincare adlı hafif cihaz, iyileşmesi gereken alanı tamamen kaplayan ‘ikinci bir deri’ oluşturma mantığıyla çalışıyor.

Cihazın kullanımı oldukça kolay. Yaranın olduğu yeri hedefleyip iki kez tetiğe basıp deriye yapışan bir elektro-eğirilmiş polimer materyal çıkarıyorsunuz. Çıkan materyal yarayla direkt temas etmiyor. Yani normalde oldukça acılı bir süreç olan geleneksel bandajlamaya benzemiyor. Materyalle oluşturulan ‘ikinci deri’, güvenli bir fiziksel bariyere dönüşüyor. Yara iyileşip deri yeniden oluşunca (genelde 2-3 hafta kadar sürer) ikinci deri kendiliğinden soyuluyor.

Afet ve olağanüstü durumlar için pratik bir çözüm

Nanomedic Technologies Ltd. CEO’su Chen Barak “Materyali deriye uyguladıktan sonra bir daha değiştirmenize gerek kalmıyor. Vücut yaralı bölgede yeniden deri oluşturana kadar ikinci deri orada kalıyor.” diyor. Cihazın en önemli özelliklerinden biri, yarayı tamamen kapattığı ve bandaj gerektirmediği için enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltması. Çünkü açık yaraların ciddi bakteri enfeksiyonu riski oluyor. Bu tür enfeksiyonlar uzun vadeli sakatlıklara, kronik yaralara ve hatta ölüme yol açabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bu durum özellikle hastanelerin kapasitesinin aşıldığı afet ve olağanüstü hal durumlarında son derece yaygın. SpinCare, çok sayıda yaralı olan durumlarda son derece hızlı ve taşınabilir bir çözüm oluşturuyor. Cihaz, sağlık çalışanı veya eğitimli gönüllüler tarafından birkaç dakika içinde kullanılabilir.

Küresel yara iyileştirme piyasası hızla büyüyor

Şirket, Spincare’ı İsrail’deki büyük hastanelerde yatan 120’den fazla hasta üzerinde test etti. Şimdiye kadar herhangi bir enfeksiyon bildirimi olmadı. Şirket, önümüzdeki yıl Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA)iznini aldıktan sonra acil servis bölümleri, ambulanslar vb. yerlere açılmak istiyor. Transparency Market Research şirketine göre, 2025 yılına kadar küresel yara iyileştirme piyasası 35 milyar Dolar’a ulaşacak. Nanomedic Technologies Ltd., 2020 yılının başlarında Avrupa’da hizmet vermeye başlamayı planlıyor. SpinCare’ın fiyatı henüz belli olmasa da şirketin tahminlerine göre, sıradan bandajlara kıyasla çok daha makul fiyatlı olacak.

Kaynak: Fast Company

Nanomedic Technologies Ltd. adlı İsrailli girişim, insan dokusunu taklit ederek yaraları, yanıkları ve cerrahi yaraları tedavi edebilen yeni bir cihaz geliştirdi. Oyuncağa benzeyen Spincare adlı hafif cihaz, iyileşmesi gereken alanı tamamen kaplayan 'ikinci bir deri' oluşturma mantığıyla çalışıyor. Cihazın kullanımı da basit. Yaranın olduğu yeri hedefleyip iki kez tetiğe basıp deriye yapışan bir elektro-eğirilmiş polimer materyal çıkarıyorsunuz. Çıkan materyal yarayla direkt temas etmiyor. Yani normalde oldukça acılı bir süreç olan geleneksel bandajlamaya benzemiyor. Yara iyileşip deri yeniden oluşunca (genelde 2-3 hafta kadar sürer) ikinci deri kendiliğinden soyuluyor. Uzmanlar, SpinCare'ı özellikle yaralı sayısının çok olduğu afet ve olağanüstü durumlarda son derece pratik bir çözüm olarak görüyor. Cihazın fiyatı belli olmasa da sıradan bandajlara kıyasla çok daha makul fiyatlı olacağı söyleniyor.

4 Yorum

  • “Yarayı bandajlama işleminin su tabancası gibi bir şeyler yapıldığını düşünebiliyor musunuz?” Hayır düşünemedim ve ayrıca anlamadım da …

    • Merhaba. SkinCare adlı cihaz görünüşü ve biraz da kullanımı itibariyle su tabancasını andırdığı için öyle bir benzetme yapılmış. Haberin başlarında kullanımıyla ilgili detayları görebilirsiniz.

  • Acılı olan bandajlama değil, bandajın değiştirilmesi. Videoda öyle denmiş…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği