Yapay zeka film yazarsa…

Pek çok bilim kurgu filminden alınan örneklerle senaryo yazmayı öğrenen Jetson adlı yapay zeka 9 dakikalık bir kısa film yazdı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’ın Deep Dream sinir ağıyla tuhaf fotoğraflar üreterek eğlendiğimiz zamanları hatırlıyor musunuz? Sunspring adlı kısa filmin yaratıcıları da yapay sinir ağlarını kullanarak eğlenmenin başka bir yolunu bulmuş. Google’ın ürününü kullanmak yerine bütün angarya işleri ‘Jetson’ isimli bir sinir ağına yaptırıyorlar. Sonuç: izledikten sonra bir süreliğine “Bu neydi?” demekten kendinizi alamayacağınız 9 dakikalık bir kısa film.

Silikon Vadisi’nin yıldızı Thomas Middleditch’in oynadığı, Oscar Sharp tarafından yönetilen kısa film için yapay zeka bir de özel bir şarkı besteledi. Sil Baştan (Eternal Sunshine of the Spotless Mind), Watchmen, Yaratık (Alien), Jurassic Park, Maymunlar Cehennemi: Şafak Vakti (Return of The Apes) filmlerinin yanı sıra yüzlerce benzeri filmin senaryoları yapay zekaya öğretildikten sonra ortaya pratikte gayet mantıklı görünen ancak anlamsız bir film çıktı. Sonuç o kadar saçma ki bu durum filmi eğlenceli kılıyor. Yine de bu teknoloji, gelecekte senaryo yazacak olan yapay zekalara önayak olabilir.

Film 48 saat içinde çekilip montajı yapıldı, filmin bu derece normal göründüğünü düşününce 48 saat içinde üretilmiş olması tam bir başarı örneği. Karakterlerden biri “Şey… Bütün bunlarla ilgili en ufak bir fikrim bile yok, yani…” derken Final Flesh filmindeki Vernon Chatman’in zırvalamalarını izliyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz. Sunspring çok daha tutarsız olsa da ikisi de aynı ölçüde saçma. Siz iyisi mi filmi izleyip kararı kendiniz verin:

short-film-written-by-an-ai

Thomas Middleditch’in oynadığı Sunspring adlı kısa filmin senaryosu yapay zekâ tarafından yazıldı. Ortaya çıkan sonuç 9 dakikalık absürt diyaloglar bütünü olsa da, yüzlerce filmi inceleyerek bu senaryoyu yazan Jetson adlı yapay sinir ağı, geleceğin senarist yapay zekâlarına öncülük edebilir.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği