Yalnızlığa dair 5 efsane

BBC, son yıllarda gündemdeki yeri giderek artan yalnızlık konusuna dair en yaygın beş efsaneyi sıralıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hepimiz hayatımızın belirli dönemlerinde yalnız hissedebiliriz. Yalnızlık konusu giderek daha fazla konuşulan bir konu haline geldi. Hatta artık İngiltere’de yalnızlıktan sorumlu bir bakanlık bile var. Bu son derece önemli bir konu ancak aynı zamanda konuyla ilgili birçok efsane var. İşte yalnızlıkla ilgili en yaygın beş efsane;

1) Yalnızlık sadece kendini soyutlamayla ilgilidir

Yalnız hissetmekle yalnız olmak aynı şey değildir. Yalnız hissetmek bir tür kopukluk hissiyle alakalıdır. Etrafınızdaki insanların sizi gerçekten anlamadığını, kurmak istediğiniz gibi anlamlı ilişkiler kuramadığınızı hissetmektir. Kendini soyutlama bu faktörlerden biri olabilir ancak tek etken bu değil. Kalabalık bir ortamda da yalnız hissedebilirsiniz. 2016 yılında bir araştırma yapan BBC, en popüler beş dinlenme aktivitesinin yalnız yapılanlar olduğunu ortaya koymuştu. Kimi zaman yalnız kalmak isteriz. Eğer bizi anlayan insanlarla vakit geçirme imkanımız yoksa yalnızlık iyi bir seçenek olabilir.

2) Yalnızlık günümüzde salgın hastalığa dönüşmüş durumda

1948 yılına kadar uzanan çalışmaları inceleyen araştırmacı Christina Victor, yaşlı insanların tecrübe ettiği kronik yalnızlık oranının 70 yıl boyunca aynı kaldığını gösterdi. Ancak dünyadaki insan sayısı giderek arttığı için yalnız insanların sayısı da doğal olarak artıyor.

3) Yalnızlık her zaman kötüdür

Yalnızlık insanın canını sıksa da genellikle geçici bir durum oluyor. Yalnızlığı tamamen olumsuz bir şey olarak ele almamakta fayda var. Yalnızlık, halihazırdaki ilişkilerimizi güçlendirmek için ya da yeni insanlarla tanışmak için itici güç haline gelebiliyor.

Sosyal nörolog John Cacioppo, yalnızlık hissedecek şekilde evrildiğimizi, böylece diğer insanlarla ilişkilerimizi sürdürmek için motivasyon bulduğumuzu söylüyor. Cacioppo bunu susuzluk duygusuna benzetiyor. Tıpkı susadığımız zaman su aradığımız gibi yalnız olduğumuzda da başka insanlar arıyoruz. İnsanlar binlerce yıldır gruplar halinde yaşıyor, dolayısıyla bizi başkalarıyla iletişim kurmaya iten bir hayatta kalma mekanizmamız olması hiç de mantıksız değil.

Yalnızlık genellikle geçici bir durum olsa da kronik hale geldiğinde ciddi sonuçlar doğurabildiği de görüldü. Kronik yalnızlığın sağlığımızı ve uyku kalitemizi kötü yönde etkilediğine ve mutsuzluğa neden olduğuna dair önemli miktarda kanıt var.

4) Yalnızlık hastalığa sebep olur

Bu biraz karmaşık bir söylenti. Zaman zaman yalnızlığın sağlık üzerinde etkili olabileceğine dair istatistikler görüyoruz. Bazı araştırmalar, yalnızlığın kalp hastalığı ve felç riskini artırabildiğini, yalnız insanların yüksek tansiyon ve daha kısa ortalama yaşam süresine sahip olma ihtimali olduğunu gösterdi. Bunlar son derece ciddi çıkarımlar ancak bu araştırmaların çoğu ‘kesitsel’. Yani belirli bir zaman diliminden alınan verileri yansıtıyorlar dolayısıyla bu ciddi çıkarımların doğruluğundan emin olamıyoruz. İnsanın sağlığının kötü olması sosyalleşmesine mani olduğu için de kişi yalnızlaşabilir.

5) Yaşlıların çoğu yalnızdır

Yalnızlık, yaşlılarda daha yaygın olarak görülüyor ancak Manchester Üniversitesi’nden Pamela Qualter, yaşam süresi boyunca yalnızlık konusunu araştırırken yalnızlığın ergenlik döneminde de zirveye ulaştığını gördü. Benzer şekilde, bazı araştırmalar yaşlı insanların yüzde 50-60’ının genellikle yalnız olmadığını ortaya koydu.

Yalnızlığa dair hala bilmediğimiz pek çok şey var. Bu anlamda boşlukları doldurmak hedefiyle yola çıkan BBC, birkaç üniversitenin de iş birliğiyle BBC Yalnızlık Deneyi’ni başlattı. Dili İngilizce olan BBC anketine buradan ulaşabilirsiniz. Anketle birlikte yaşlı ya da genç, yalnız ya da yalnız olmayan çok sayıda insana ulaşmayı hedefleyen BBC, arkadaşlık, güven ve gerçekten işe yarayabilecek yalnızlık çözümlerine dair daha çok şey keşfetmek istiyor.

Kaynak: BBC

Herkes hayatının belirli dönemlerinde yalnız hissedebilir. Günlük hayatlarımızda önemli bir sohbet konusu haline gelen yalnızlığa dair pek çok efsane var. BBC, bu efsanelerden en yaygın olan beş tanesini şu şekilde sıralıyor:

  • Yalnızlık sadece kendini soyutlamayla ilgilidir.
  • Yalnızlık günümüzde salgın hastalığa dönüşmüş durumda.
  • Yalnızlık her zaman kötüdür.
  • Yalnızlık hastalığa sebep olur.
  • Yaşlıların çoğu yalnızdır.

 

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği