“Windows’çular; QuickTime’ı silin!”

Apple artık QuickTime’ın Windows versiyonu için güncelleme yayınlamayacağını açıklayarak kullanıcıların uygulamayı silmesini istedi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple geçtiğimiz günlerde, Windows bilgisayarlar için, video oynatım uygulaması QuickTime’a yeni güncelleme yapmayacağını duyurdu. Yani bu tarihten itibaren QuickTime’da oluşan güvenlik açıkları giderilmeyecek. Bu da QuickTime kullanan Windows kullanıcıları için risk oluşturuyor. Apple, Windows kullanıcılarına bilgisayarlarından QuickTime uygulamasını silmelerini önerdi.

Bu açıklamadan sonra Windows için QuickTime uygulamasında iki adet açık tespit edildi. Apple bu açıklar için herhangi bir güncelleme yayınlamayacak. Şu anda bu açıkları kullanarak bilgisayara zarar vermeye çalışan bir zararlı yazılım tespit edilmiş değil. Ancak zaman ilerledikçe daha fazla açık ortaya çıkacak ve QuickTime Windows bilgisayarınız için gitgide daha tehlikeli bir hale gelecektir. QuickTime’ı silmek isteyen Windows kullanıcıları, Apple’ın sitesinde paylaştığı yönergeleri takip ederek bu işlemi gerçekleştirebilirler.

Mac kullanıcıları için ise herhangi bir problem söz konusu değil. Apple kendi bilgisayarlarında QuickTime için güncelleme yayınlamaya devam edecek.

QuickTime’da şu anda bulunan açıkların bilgisayara zarar vermesi için kullanıcıların zararlı içerikleri bulunan bir internet sitesine girmesi ya da zararlı bir yazılımı bilgisayarına yüklemesi gerekiyor. Bilgisayar etkilendiğinde uzaktan kod çalıştırılmasına imkan veren bu açıklarla ilgili detaylı teknik bilgi, yazılım güvenliği platformu Zero Day Initiative‘in sitesinden edinilebilir. Zero Day Initiative bu açıkları ZDI-16-241 ve ZDI-16-242 olarak adlandırdı.

Apple video oynatım uygulaması QuickTime’ın Windows versiyonu için yeni güncelleme yayınlamayacağını açıkladı. Mac kullanıcıları için herhangi bir problem oluşmazken Apple, Windows kullanıcılarına uygulamayı silmelerini tavsiye etti.Yorumunuz: