Wikipedia da sahte haberle mücadele peşinde

Wikitribune gazeteciler ve topluluğun diğer üyeleri tarafından doğruluğu kontrol edilen haberlerle, yalan haber yayılmasının önüne geçmeyi planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Wikipedia’nın kurucularından Jimmy Wales, dijital ansiklopedi sitesini popüler hale getiren formülün, sahte haberlerle savaşmak için de kullanılabileceğini düşünüyor. ‘Wikitribune‘ adlı bir haber sitesi kuran Wales, bu sitenin gazeteciler ve topluluğun diğer üyeleri tarafından doğruluğu kontrol edilen haberlerle, yalan haber yayılmasının önüne geçmeyi planlıyor.

Yeni site görünüşe göre, Wikimedia Vakfının uzun süredir hizmet veren ücretsiz ve kitle kaynaklı haber sitesi WikiNews’ten daha farklı olacak. Wikitribune sayfasında başlatılan kitle fonu kampanyası ile şimdiden sitede çalışacak beş gazetecinin ödemelerini yapabilecek kadar para toplandığı belirtildi. Sitede görev alacak kişiler arasında gazetecilik profesörü Jeff Jarvis, aktris ve girişimci Lily Cole ve dijital pazarlama uzmanı Guy Kawasaki gibi isimler bulunuyor. Dilerseniz Wikitribune girişimine, sitedeki kitle fonu kampanyasından destek olabilirsiniz.

Wales geçmişte de habercilikte şeffaflığın önemine değinmişti. Wikipedia’dan ve Wikimedia Vakfından bağımsız olarak faaliyet gösterecek olan Wikitribune, haberlerle ilgili olarak tam metinleri, videoları ve ses dosyalarını bir arada bulundurmayı amaçlıyor. Sitenin haber yayınına ne zaman başlayacağı bilinmiyor. Haberler İngilizce olarak yayınlanacak ve ücretsiz olarak sunulacak.

Yalan haberler sürekli gündemde

Bu çabanın sebebi, sahte haberlerin internet üzerinde çok konuşulan bir konu haline gelmesi. Özellikle geçtiğimiz yılki ABD başkanlık seçimleri sırasında yayılan yalan haberlerin seçimin gidişatını etkilediği iddialarının ardından Facebook başta olmak üzere bir çok sosyal medya kanalı eleştirilere maruz kalmıştı. Facebook daha sonra yalan haberlerin yayılmasını engellemek için sitesine çeşitli özellikler eklemiş ve diğer teknoloji şirketleri ve akademisyenlerle iş birliği yaparak Haber Doğruluğu İnisiyatifini kurmuştu.

Wales, Wikitribune’ün insanlar aracılığıyla ve insanlar için haber üreteceğini söyleyerek “Bu, profesyonel gazetecilerin ve vatandaş gazetecilerin bir arada ve eşit şartlar altında çalıştığı ilk ortam olacak. Haberler olduğu anda yazılacak ve gelişmelere göre düzenlenecek. Topluluk daima haberlerin doğruluğunu tekrar tekrar kontrol edecek.” şeklinde konuştu.

Kaynak: CNet, Mashable

Wikipedia'nın kurucularından Jimmy Wales, dijital ansiklopedi sitesini popüler hale getiren formülün, sahte haberlerle savaşmak için de kullanılabileceğini düşünüyor. 'Wikitribune' adlı bir haber sitesi kuran Wales, bu sitenin gazeteciler ve topluluğun diğer üyeleri tarafından doğruluğu kontrol edilen haberlerle, yalan haber yayılmasının önüne geçmeyi planlıyor. Yeni site görünüşe göre, Wikimedia Vakfının uzun süredir hizmet veren ücretsiz ve kitle kaynaklı haber sitesi WikiNews'ten daha farklı olacak. Wikitribune sayfasında başlatılan kitle fonu kampanyası ile şimdiden sitede çalışacak beş gazetecinin ödemelerini yapabilecek kadar para toplandığı belirtildi. Sitede görev alacak kişiler arasında gazetecilik profesörü Jeff Jarvis, aktris ve girişimci Lily Cole ve dijital pazarlama uzmanı Guy Kawasaki gibi isimler bulunuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği