WhatsApp hack’lendi

Virüsten etkilenmemek için telefonunuz ve bilgisayarınızdaki WhatsApp uygulamalarını güncellemeniz gerekiyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünyada en çok kullanılan ücretsiz mesajlaşma uygulaması WhatsApp hack’lendi. Şirketin yaptığı açıklamaya göre uygulamaya sızan bir casus yazılım, hedeflenen numarayı WhatsApp üzerinden arayarak telefonunuzu ele geçirebilir. Telefonunuzun saldırıdan etkilenmesi için aramaya cevap verip vermemenizin bir önemi yok.

İlk olarak Financial Times’ın duyurduğu üzere İsrail menşeli siber istihbarat şirketi NSO Group’un geliştirdiği söylenen casus yazılım uygulamada daha önce fark edilmeyen bir güvenlik açığı aracılığıyla telefonlara sızıyor ve telefonun arama, mesaj atma gibi işlevleriyle, kamera ve mikrofonuna da ulaşıp bunları uzaktan kullanabiliyor. WhatsApp yetkilileri, bu açığı bu ay içerisinde keşfettiklerini ve kendi yapısı dahilinde hemen problemi çözdüklerini belirtiyorlar. Uygulamayı güncellemek, kullanıcıları casus yazılımdan korumak için yeterli olacak. Casus yazılımın özellikle avukatlık gibi hassas meslek sahibi kullanıcıları hedef aldığı söyleniyor.

Kaynak: The Guardian

Dünyada en çok kullanılan ücretsiz mesajlaşma uygulaması WhatsApp hack’lendi. Şirketin yaptığı açıklamaya göre uygulamaya sızan bir casus yazılım, sizi WhatsApp üzerinden arayarak telefonunuzu ele geçirebilir. İsrail menşeli siber istihbarat şirketi NSO Group’un geliştirdiği söylenen casus yazılım uygulamada daha önce fark edilmeyen bir güvenlik açığı aracılığıyla telefonlara sızıyor ve telefonun arama, mesaj atma gibi işlevleriyle, kamera ve mikrofonuna da ulaşıp bunları uzaktan kullanabiliyor. Uygulamayı güncellemek, kullanıcıları casus yazılımdan korumak için yeterli oluyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği