Uygulamaların çoğu 3 gün dayanmıyor

Yapılan araştırmaya göre mobil telefon kullanıcıları, yükledikleri uygulamaların yüzde 77’sini ilk üç günden sonra kullanmıyor.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mobilin değeri artık anlaşıldı. Her geçen gün yüzlerce yeni uygulama üretiliyor. Biz de kullanıcılar olarak bu geniş havuzdan, kendimize uygun uygulamaları bulup telefonumuza indiriyoruz. Ancak bu uygulamaların ne kadarı telefonumuzda yer almayı hak ediyor? Hangi uygulamaları sürekli kullanmaya devam ediyoruz? Hangilerinden kolayca sıkılıyoruz?

Bu sorulara cevap vermek isteyen analist Andrew Chen, 125 milyon cep telefonuna Google Play Store’dan indirilen uygulamaları inceledi. Veriler ne kadar maymun iştahlı olduğumuzu gösteriyor.

Andrew Chen’in kendi internet sitesinde yayınladığı sonuçlara göre, akıllı telefonlara yüklenen uygulamaların yüzde 77’si ilk 3 günden sonra kullanılmıyor. Bu kayıp 30 günün sonunda yüzde 90’a, 90 günün sonunda ise yüzde 95’e yükseliyor.

retention_graph_average

Bu acımasız elemelerden geçip akıllı telefon sahiplerinin gündelik hayatında yer edebilen uygulamaların ortak özelliği ise ilk 3-7 günlük periyotta kullanıcıyı kendilerine bağlayabilmeleri. Bu da kullanıcının uygulamayı devamlı olarak kullanması için bir sebep sunarak mümkün oluyor. Mobil oyunlarda her gün giriş yapmanın ödüllendirilmesi bunun en basit örneği.

Yalvarmak boşa

Uygulamaların “Seni çok özledik, ne olur geri dön” tarzında e-posta göndermesi de hiçbir işe yaramıyor. Demek ki eski sevgilide işe yaramayan yöntem, giden kullanıcıyı da geri getirmiyor.Yani kaybedilen kullanıcıyı geri kazanmaya çalışmak yerine, uygulamayı yükleyen kullanıcıyı elinde tutmaya çalışmak gerekiyor. Bunu başarabilen uygulamalar, kullanıcılarının problemlerini çözerek hayatlarında yer edinebilmiş olanlar.

Andrew Chen uygulama geliştiricilerinin, kullanıcıların yüzde 80’inini kısa sürede kaybetmesinin normal olduğunu belirtirken ‘bir özellik daha’ eklemenin uygulamayı silinmekten kurtarmayacağına değindi. Ayrıca araştırma için günlük aktif kullanıcı rakamlarına baktığını ifade eden Chen, bazı uygulamaların haftada ya da ayda bir kullanılacak şekilde tasarlandığını ve günlük aktif kullanımı hedeflemediklerini söyledi.

Peki sizin ilk günden bu yana silmeden kullandığınız uygulamalar hangileri?

Akıllı telefonlara yüklenen uygulamaların yüzde 77’si ilk 3 günden sonra kullanılmıyor. Başarılı olabilen uygulamaların ortak özelliği ilk 7 günde kullanıcının hayatında yer edinebilmesi.8 yanıt

 1. Gokhan avatarı
  Gokhan

  Googlefit, memrise, Lightroom

 2. Mabeladam avatarı
  Mabeladam

  Evernote, spotify, shazam , mackolik vs.. bu liste uzar gider amirim ;)

 3. Üzeyir avatarı
  Üzeyir

  Amirim siz yazınca farkettim. 80 kadar uygulama varmış telefonumda 35 ini günde en az 1 defa kullanıyorum. Geri kalanı uçurdum. Teşekkürler

 4. Baran alhas avatarı
  Baran alhas

  Facebook ve onun mesaj uygulaması
  Evernote
  Spotify
  Podcast republic
  Youtube: telefonla beraber geldi ama iy ki de gelmiş
  Whatsapp
  Noomwalk
  İstagram
  Google çeviri
  Reddit is fun.
  Amirim bendekiler bunlar :)

 5. osmanp avatarı
  osmanp

  instagram, Whatsapp notlar,

 6. akif avatarı
  akif

  yandex disk, forex, instgram, whtsapp,

 7. devrim avatarı
  devrim

  Evernote, shazam, spotify, aloha, google chrome, wetter online, morecast, earthquake. :D

Yorumunuz: