Uygulama pazarı 100 milyar doları aşacak

Akıllı telefonlarla birlikte büyüyen mobil uygulama pazarının 2020 yılına kadar şimdiki değerini ikiye katlayıp 100 milyar doları aşması bekleniyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çevrenizdeki herkesin bir akıllı telefon uygulaması projesi olmasının bir sebebi var. Çünkü bu sektör aslında günümüzün ‘altına hücum‘ akımı.

Ticari istihbarat şirketi App Annie‘ye göre mobil uygulama pazarının toplam değerinin 2020 yılında 102 milyar doları bulması bekleniyor. Bu değer sektörün günümüzdeki değerinin neredeyse iki katı. Şubat ayında da bir rapor yayınlayan App Annie o zaman 2020 tahminini 101 milyar dolar olarak açıklamıştı. 4 ayda bu rakam 1 milyar dolar daha artmış görünüyor.

Bu devasa rakam, dünya çapında geliştiricilerin, milyonlarca kişi tarafından telefonlara indirilip kullanılabilecek yazılımlara daha fazla yatırım yapması sonucu teknoloji dünyasının odağının bu yöne doğru kaydığının altını çiziyor. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa gibi daha olgun marketler piyasanın büyük kısmını oluştururken, özellikle Asya-Pasifik bölgesi gibi gelişmekte olan marketlerde de telefonların git gide ucuzlamasıyla talebin yükselmekte olduğu görülüyor.

Önümüzdeki dört yıllık süreçte en büyük büyümeyi Hindistan’ın göstermesi bekleniyor. Apple CEO’su Tim Cook’un bu ülkeyi sık sık ziyaret etmesinin sebeplerinden birisi de bu. Bu dönemde büyüme anlamında Hindistan’ı Brezilya ve Arjantin gibi Latin Amerika ülkelerinin takip etmesi bekleniyor.

mobile-apps-ss-1920

Mobil uygulamalara olan ilgi uzun süredir devam ediyor. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve ucuzlamasıyla birlikte bu alanda talep artmaya devam ediyor. Bu da sektörün git gide büyümesine sebep oluyor. App Annie adlı araştırma şirketi, mobil uygulama pazarının 2020 yılına kadar, bugünkü değerini ikiye katlayarak 100 milyar doların üzerine çıkacağını düşünüyor. Daha önce tahminini 101 milyar dolar olarak yapan şirket son raporuyla bu rakamı 102 milyar dolar olarak revize etti.Yorumunuz: