Usain Bolt’un ilginç kariyer finali

Usain Bolt yaklaşık 10 yıl boyunca domine ettiği spora veda ederken, kariyerinin son bireysel yarışında bir değil iki kişiye birden geçildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Usain Bolt yaklaşık 10 yıl boyunca domine ettiği spora veda ederken, kariyerinin son bireysel yarışında bir değil iki kişiye birden geçildi. Üstelik yarışı kazanan Justin Gatlin, Bolt’tan neredeyse 5 yaş büyük; İkinci olan Christian Coleman ise sadece 21 yaşında.

30 yaşında emekli olma kararı alan Bolt, son yarışını da altın madalya ile bitirmek istiyordu. Ancak Gatlin, doing skandalları ile dolu kariyerini toparlamakla kalmadı, Bolt’u geçmek için eline geçen son şansı da çok iyi değerlendirdi.

Çok yakın geçen yarışta Gatlin, Coleman ve Bolt’u sadece 3 salise ayırdı. 9,92’lik derecesiyle ilk sırayı elde eden Gatlin’i 9,94 ile Coleman ve 9,95 ile Bolt takip etti. Yarışın madalya adayları arasında yer alan bir başka Jamaikalı, Bolt’un antrenman arkadaşı Johan Blake ise yarışı 9,99 ile dördüncü tamamladı.

https://www.youtube.com/watch?v=qewtDwjJ1GE

“Çıkışım beni bitiriyor.” diyen Bolt “Normalde eleme turlarının ardından iyiye giderdi ama bu kez öyle olmadı.” şeklinde konuştu.

Bolt’un bu spor için ne anlama geldiğini bile Gatlin, yarışı kazandıktan sonra Bolt’un önünde eğilerek ona duyduğu saygıyı gösterdi. Yıllarca finallerde bir araya gelmelerine rağmen yakın arkadaş olmayan ikili, yarışın ardından sıcak bir şekilde kucaklaştı ve konuştu.

Gatlin “Şu anda her şey çok gerçeküstü. Usain bu sporda çok fazla şey başardı ve başka sporculara da ilham verdi.” şeklinde konuştu. Galibiyeti idrak etmesinin ardından, güç gösterisinde bulunurcasına kükreyen Gatlin daha sonra kariyerindeki doping skandalları sebebiyle kendisini yuhalayan seyircilere işaret parmağını dudağına götürerek ‘sus’ işareti yaptı.

Gatlin affetmedi

Bolt ortaya çıkıp da üç olimpiyat boyunca üst üste galip gelmeden önce, 2004 yılında Olimpiyat şampiyonu olan Gatlin için bu yarışı kazanmak ayrıca önemliydi. Bolt’un kariyeri sona ererken Gatlin’in hala orada olduğunu ve en ufak bir performans kaybında Bolt’u cezalandırmaya hazır olduğunu herkes görmüş oldu. Kariyeri boyunca iki kez doping cezası alan Gatlin belki de en büyük galibiyetini bu yarışta elde etmiş oldu.

Gatlin yarışın ardından “Yine 2004 gibi bir yarış oldu. Çok küçük bir farkla öndeydim ve yarışı bu şekilde kazandım. Seyirciler bir sorun teşkil etmiyordu. Eleme turlarında onları duymamaya başlamıştım. Sadece hedefe odaklandım. Bu akşam önemli olan galibiyeti elde etmekti. Ben de bunu başardım.” şeklinde konuştu.

Seyirciler memnun kalmadı

Londra Olimpiyat Stadyumunda Bolt’un son yarışı sırasında boş yer yoktu. 60 bin kişilik seyirci grubu Bolt’un son galibiyetini kutlamaya hazırdı. Yarışı, seyircilerin hiç de hoşlanmadığı Gatlin kazanınca garip görüntüler ortaya çıktı. Bronz madalya alan Bolt, yarışın birincisinden daha fazla ilgi topladı.

Yarışın ardından Bolt yine alışıldık gülümsemesini yüzünden eksik etmedi. “Bu da yarışın içinde var. Çok güzeldi.” diyen Bolt, umursamaz tavırlarını sürdürdü.

Kaynak: ESPN

Usain Bolt yaklaşık 10 yıl boyunca domine ettiği spora veda ederken, kariyerinin son bireysel yarışında bir değil iki kişiye birden geçildi. Üstelik yarışı kazanan Justin Gatlin, Bolt'tan neredeyse 5 yaş büyük; İkinci olan Christian Coleman ise sadece 21 yaşında. 30 yaşında emekli olma kararı alan Bolt, son yarışını da altın madalya ile bitirmek istiyordu. Ancak Gatlin, doing skandalları ile dolu kariyerini toparlamakla kalmadı, Bolt'u geçmek için eline geçen son şansı da çok iyi değerlendirdi.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği