Uluslararası Uzay İstasyonu’nda sabotaj şüphesi

Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun geçtiğimiz hafta mürettebattan biri tarafından sabotaja uğradığını düşünüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kozmik radyasyondan uzay çöplerine, uzaydaki her şey bir tehlike arz ediyor ve muhtemelen sizi öldürebilir. Uluslararası Uzay İstasyonu bu gibi tehlikelerden, dört katmanlı camlarla korunuyor. Ancak tehlike içten geliyorsa, mesela birisi sabotaja kalkışmışsa bunun için yapılabilecekler oldukça sınırlı.

Astronotlar uzay görevi öncesinde ciddi psikolojik arka plan incelemelerine tabi tutulduğu için sabotaj ihtimali aslında oldukça düşük. Ayrıca istasyona zarar gelirse içerideki herkesin bu durumdan etkileneceğini de hesaba katmak gerek. Ancak Rusya, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun geçtiğimiz hafta mürettebattan biri tarafından sabotaja uğradığını düşünüyor.

29 Ağustos akşamı, Expedition 56 ekibi uyurken, Houston ve Moskova’daki UUİ uçuş kontrolörleri kabin basıncının düştüğünü fark etti. Hava kaybının Rusya bölümünden kaynaklandığını belirleyen ekipler acil duruma geçmeye gerek görmedi. İki milimetre çapındaki delik ertesi sabah astronotlar tarafından kapatıldı. Biraz korkutucu bir durum ama kimse zarar görmedi.

Kaza mı sabotaj mı?

Çoğu zaman bu tarz hasarlar çok küçük meteorların istasyona çarpması sonucu oluşuyor. Tasarım mühendisleri de bu durumun bir mikro-meteordan kaynaklandığını söylüyor. Ancak Roscosmos Genel Müdürü Dmitry Rogozin farklı bir görüşe sahip. Hasarın, bilinçli bir şekilde gerçekleştirildiğini düşünen Rogozin, astronotlardan birinin istasyonda delik açmak için uğraştığını savunuyor. Pazartesi günkü konuşmada Rogozin deliğin bulunduğu noktada, titreyen bir el ile birden fazla delik açma çabasının gerçekleştiğine dair izlere rastlandığını söyledi.

Bu izler, istasyonun Dünya üzerindeki testleri sırasında aceleci bir çalışan tarafından da yapılmış olabilir. Bir sonraki aşamada uzay aracının Dünya’daki versiyonu incelenerek benzer bir hata olup olmadığı gözden geçirilecek. Ancak Rogozin yine de ekipten birinin bilinçli bir şekilde istasyona zarar verdiği ihtimalini gözardı etmek istemiyor.Eski Kozmonot Maxim Surayev de ekipten birinin Dünya’ya geri gönderilmeleri için bu deliği bilinçli bir şekilde açmış olabileceğini belirtiyor.

Zihinsel sağlık problemi ihtimali

UUİ’de zihinsel sağlık NASA’nın çok ciddiye aldığı bir durum. Sanrılar ve bir mekanda uzun süre kalmanın verdiği psikolojik rahatsızlıklar oldukça ciddi tehditler. NASA, davranışlara bağlı herhangi bir acil durum olduğunu düşünmüyor. Ancak böyle bir kanıya varılması durumunda istasyona, diğer astronotlara ya da kendisine zarar verme ihtimali bulunan astronotun etkisiz hale getirilmesi için bir plan bulunuyor.

Konu ile ilgili araştırmalar sürüyor.

Kaynak: Futurism

29 Ağustos akşamı, Expedition 56 ekibi uyurken, Houston ve Moskova'daki UUİ uçuş kontrolörleri kabin basıncının düştüğünü fark etti. Hava kaybının Rusya bölümünden kaynaklandığını belirleyen ekipler acil duruma geçmeye gerek görmedi. İki milimetre çapındaki delik ertesi sabah astronotlar tarafından kapatıldı. Tasarım mühendisleri deliğin bir mikro-meteordan kaynaklandığını düşünüyor ancak Roscosmos Genel Müdürü Dmitry Rogozin hasarın, bilinçli bir şekilde gerçekleştirildiğini iddia ediyor. Pazartesi günkü konuşmada Rogozin deliğin bulunduğu noktada, titreyen bir el ile birden fazla delik açma çabasının gerçekleştiğine dair izlere rastlandığını söyledi. Astronotlardan birinin, ekibin Dünya'ya geri gönderilmesi için böyle bir şey yapmış olma ihtimali değerlendiriliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği