Uçakların kuş katliamının önüne LED’le geçilebilir

Purdue Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kuşların uçaklarla çarpışmasına basit bir çözüm getirildi: uçaklara kırmızı ya da mavi ışık yerleştirmek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Her yıl binlerce kuş uçaklarla çarpışarak ölüyor ve uçuşların güvenliğini de riske atıyor. Ne yazık ki şimdiye kadar gökyüzünde kuşların da insanlar kadar güvenli uçabilmesi için bir yöntem geliştiremedik. Ancak bu durum değişebilir. Purdue Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kuşların uçaklarla çarpışmasına basit bir çözüm getirildi: uçaklara kırmızı ya da mavi ışık yerleştirmek.

Purdue ekibi deneylerini geçtiğimiz hafta PeerJ adlı dergide yayımladıkları bir yazıyla anlattı. Deneyde geniş bir levhaya biri sağda diğeri solda olmak üzere iki delik açıldı. Her iki deliğe de kırmızı, mavi, beyaz, yeşil ve mor ötesi ışık verebilen LED’ler yerleştirildi. Daha sonra bir kahverengi başlı inek kuşu levhaya doğru salınarak, hangi delikten geçeceği incelendi. Bu kuş türünün uçak çarpışmalarına sık sık karıştığı bilindiği için deney için en uygun türlerden biri olduğu ifade edildi.

Mavi ve kırmızı ışık kuşları uzak tutuyor

Araştırmacılar farklı renk kombinasyonları ile aynı deneyi birçok kez tekrarladı. Neticede, kuşların mavi ya da kırmızı ışık yanan deliklerden sakındığı ve diğer deliklere yöneldiği görüldü. Böylece uçaklara mavi ya da kırmızı LED ışık yerleştirerek kuşların (en azından bir tür kuşun) uçaklardan uzaklaştırılabileceği belirlendi.

Uçaklar aslında kuşların uçarken çarptığı tek insan yapısı nesneler değil. Kuşlar binalara, rüzgar türbinlerine, elektrik hatlarına, otomobillere ve diğer insan yapısı nesnelere çarparak yaralanabiliyor ya da ölebiliyor.

Şehir alanlarımız her geçen gün doğal yaşamın bulunduğu bölgelere doğru genişledikçe, bu hayvanları daha fazla tehlikeye atmış oluyoruz. Yapılarımızın kuş popülasyonuna zarar vermesini engellemek istiyorsak, hayvanların bu yapılara yaklaşmasını engelleyecek adımlar atmamış gerekiyor. LED ışıklar bunun için uygun bir seçenek olabilir.

Kaynak: Futurism

Purdue Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, kuşların uçaklarla çarpışmasına basit bir çözüm getirildi: uçaklara kırmızı ya da mavi ışık yerleştirmek. Araştırmacıların gerçekleştirdiği deneyde geniş bir levhaya biri sağda diğeri solda olmak üzere iki delik açıldı. Her iki deliğe de kırmızı, mavi, beyaz, yeşil ve mor ötesi ışık verebilen LED’ler yerleştirildi. Daha sonra bir kahverengi başlı inek kuşu levhaya doğru salınarak, hangi delikten geçeceği incelendi. Araştırmacılar farklı renk kombinasyonları ile aynı deneyi birçok kez tekrarladı. Neticede, kuşların mavi ya da kırmızı ışık yanan deliklerden sakındığı ve diğer deliklere yöneldiği görüldü. Böylece uçaklara mavi ya da kırmızı LED ışık yerleştirerek kuşların (en azından bir tür kuşun) uçaklardan uzaklaştırılabileceği belirlendi.Bir yanıt

  1. kadir avatarı
    kadir

    En büyük düşünceler, en basit olanlardır.

Yorumunuz: