Torrentçilerin mahkemeye cevabı: Play

Kullanıcılar tarafından oluşturulan ve merkezi sunucusu olmayan ZeroNet adlı sitede, Play adlı bir Torrent sitesi oluşturuldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

The Pirate Bay’in nasıl dünyanın en büyük kişiler arası (peer-to-peer) paylaşım sitesi haline geldiğini hep birlikte görmüştük. Bir zamanlar, Bittorent ağı dünya internet trafiğinin yüzde 50’sini oluşturuyordu. Daha sonralarda ise kurucularına karşı açılan sayısız davaya tanık olmuştuk.

Günümüzde, telif hakkı sahipleri için oldukça tehlikeli olan başka bir platform oluşturuldu. Platformun adı ZeroNet. Sunucusu olmayan ve Bitcoin kriptografisi ile Bittorent ağının birleşimi olan bu ağ kullanıcıların bilgisayarlarını sunucu olarak kullanıyor.

ZeroNet nedir?

Peki bu yeni ağın amacı nedir? ZeroNet’in çalışma prensibi BitTorrent’in kişiler arası çalışma prensibine benziyor. Tek fark, bu sefer paylaşılanlar korsan filmler ya da diziler değil sitenin kendisi. ZeroNet üzerine yüklenen bir site merkezi bir sunucudan değil, siteye erişen kullanıcılar tarafından oluşturuluyor. Siteye erişmek isteyen bir kullanıcı gerekli olan dosyaları başka kullanıcılardan alıyor. Bu da demek oluyor ki siteye erişiyorsanız aynı zamanda bilgisayarınızdan sunucu hizmeti de sağlıyorsunuz.

Bu yöntem siteyi adli makamlardan korumak için oldukça etkili bir çözüm yolu gibi görünüyor. ZeroNet’i kullanmak için öncelikle programı indirmeniz gerekiyor. Bağlandığınızda, kendi sitenizi sisteme yükleyebilir ya da tarayıcınıza ZeroNet URL’ini girerek var olan bir siteyi açabilirsiniz.

ZeroNet’in ilk torrent sitesi Play

ZeroNet’te oluşturulan ilk torrent ağının adı Play. Basit tasarımlı bir site olan Play, birçok filmi ve YouTube fragmanlarını barındırıyor. ZeroNet’in illegal şeyler barındırdığını düşünebilirsiniz ama durum öyle değil. ZeroNet’in kendisi herhangi bir korsanlık faaliyetinde bulunmadığı için yasaları çiğnemiyor. Play gibi siteler kullanıcılar tarafından oluşturulduğu için ve binlerce farklı insanı dava ederek bir araya getirmek çok zor olacağı için endişelenmeye gerek yok.

Dikkate alınması gereken bir diğer konu da anonimlik. ZeroNet’in kendisi herhangi bir koruma sağlamadığı için kendiniz VPN kullanarak kimliğinizi gizleyebilirsiniz. Olabilecek en kötü şey bütün kullanıcıların siteden çıkması ve siteye artık erişilememesi olabilir. Yine de kullanıcıların önümüzdeki yıllarda çok daha artacağını düşünürsek bu kulağa pek de mantıklı bir durum gibi gelmiyor.

Kaynak: Fossbytes

Merkezi bir sunucusu olmayan ve siteye erişen insanlar tarafından oluşturulan ZeroNet adlı ağ, Play isimli bir torrent sitesi barındırıyor. Sitenin işleyişi Bittorrent ile aynı mantıkta. Bir siteye erişmek isteyen kullanıcı, gerekli olan dosyaları başka kullanıcıların bilgisayarlarından indiriyor. Sitenin belirli bir sunucusu olmaması, daha önceden tanıdık olduğumuz torrent sitelerinin kapanması durumunu ortadan kaldırıyor. ZeroNet’i kullanabilmek için öncelikle programı indirmek gerekiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği