Kanye West’in hicran dolu lansmanı

Kanye West, yeni albümünü izinsiz olarak dağıttığı gerekçesiyle The Pirate Bay'e dava açmaya hazırlanıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

The Pirate Bay eğlence sektörü tarafından hiçbir zaman sevilen bir site değildi ancak kötü şöhretli bittorrent paylaşım sitesi bu hafta kendine yeni bir düşman edindi. ABD’li Şarkıcı Kanye West, yeni albümü The Life of Pablo’nun bu sitede korsan olarak paylaşılıp 500 binden fazla indirildiğini fark edince küplere binerek dava açmaya karar verdi. Sonucun ne gibi bir etkisi olur belli değil ama The Pirate Bay ekibi bu gelişmeden hiç de etkilenmiş gibi durmuyor.

Medyanın ilgisi The Pirate Bay üzerine yoğunlaşırken, The Pirate Bay, albümü en çok indirilen albümler kategorisinde listelemeye devam edince olay kartopu etkisiyle daha da büyüdü (Bkz: Streisand Etkisi).

The Life of Pablo albümü normalde sadece (Şarkıcı Jay Z tarafından kurulan müzik stream hizmeti) Tidal üzerinden yayınlanmış ve West hayranlarının yeni albümü dinlemek için siteye abone olmasını istemişti.

Anlaşılan musikide herkesin ikiyüzlü olduğunu unutmuştu…

The Pirate Bay’in kurucularından (ancak şu anda siteyle ilişkisi bulunmayan) Peter Sunde, konuyla ilgili olarak “Tidal sitesine girenlerin sayısı Fort Knox‘a girenlerden bile az. Kanye birilerinin onu ciddiye alıp müziğini dinlemek isteyecek kadar umursamasına sevinmeli” şeklinde konuştu.

Kanye’nin ise müziğinin izinsizce paylaşılmasından doğan zararı birilerine ödetmekte kararlı olduğu ve bunu yaparken Tidal’ın da yanında durmasını beklediği ifade edildi. Teoride Kanye, The Pirate Bay’e dava açıp kazanabilir. Ama davadan kazandığı parayı ödeyecek bir muhatap bulması imkansız.

Korsan rakamlarının bu kadar yüksek olmasının bir sebebi de albümün sadece Tidal’a özel yayınlanmış olması olabilir. Bir çok müziksever, sadece bir albüm dinleyebilmek için pahalı bir üyeliğe para vermek istemiyor. Siteye üye olanların dahi albümü indirirken problem yaşadıkları da şikayetler arasında.

The Pirate Bay’e daha önce benzer sebeplerle Michael Jackson, Bob Marley  ve Prince gibi sanatçılar da dava açmış ancak bir sonuç alamamıştı.

https://twitter.com/kanyewest/status/698926987281371136

West hafta içinde hızını alamayarak ‘fikirlerini hayata geçirebilecek kadar parası olmadığı için’ Facebook’un Kurucusu Mark Zuckerberg’den 1 milyar dolar istedi. Twitter hesabından Zuckerberg’i mesaj yağmuruna tutan şarkıcı herhangi bir yanıt alamadı. (Belki Facebook’tan ‘dürtse’ daha etkili olabilirdi).

BONUS BİLGİ: Her şeye rağmen Kanye West’in yeni albümü Tidal’ın yeni üye trafiğini ikiye katladı.

Pop Şarkıcısı Kanye West'in yeni albümü The Life of Pablo, sadece müzik dinleme platformu Tidal üzerinden yayınlanmıştı. Ancak korsan paylaşım sitelerinde albüm yüzbinlerce indirmeye ulaşınca West konuyu mahkemeye taşımaya karar verdi. Şarkıcının son manevrası Facebook'un Kurucusu Mark Zuckerberg'den 1 milyar dolar istemek oldu (ALAMADI).

6 Yorum

      • “The Pirate Bay’e daha önce benzer sebeplerle Michael Jackson, Bob Marley ve Prince gibi sanatçılar da dava açmış ancak bir sonuç alamamıştı.”

        sanatçıların eserleri için yazmıyor, bizzat sanatçılar dava açmış yazıyor.

  • amirim, tidal jay z tarafından değil kuzey avrupalı aspiro tarafından fransız qobuz’a alternatif olarak kurulmuştu; jay z 2015 yılında şirketi project panther ltd. aracılığıyla tidal’ı aspiro’dan satın aldı. geçtiğimiz sene nisan ayında şirketin isveç ofisi kapatıldı ve ceo’su da değişti.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği