Ticwatch 2 Apple Watch’a rakip olacak

Google tarafından desteklenen Mobvoi Ticwatch 2, Eylül ayından itibaren ABD pazarında Apple Watch ve Moto 360 ile rekabete girecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google’dan yatırım alan Çinli yapay zeka girişimi Mobvoi, Eylül ayından itibaren ABD’de satışa sunacağı akıllı saatleri ile birlikte Apple Watch’ın rakibi olmaya hazırlanıyor. Google çalışanları tarafından dört yıl önce kurulan girişim, Çin’de başarılı olan ilk ürünü Ticwatch‘ın ardından, ikinci jenerasyon ürünleriyle Amerikan pazarına da girecek.

Ticwatch, doğal dil algılama teknolojisi ve sayfa kaydırma amaçlı kullanılabilen dokunmatik kordonu ile akıllı saatlere yenilikçi özellikler kazandırmıştı. Cihazın yeni versiyonu İngilizce komutları da algılayabilecek.

Rakiplerinden çok daha ucuz

200 dolarlık cihaz Apple Watch‘a göre çok daha ucuz. Bu rakam cihazın bir diğer rakibi Moto 360‘tan da 100 dolar daha uygun. Pekin merkezli şirketin kurucusu ve CEO’su Li Zhifei, cihaz ABD’de satışa sunulduktan sonra bir yıl içinde 50 bin civarı ürün satabileceklerini öngörüyor. Böylece şirketin 2017 gelirleri de 100 milyon doları bulabilir.

Geçtiğimiz Ekim ayında yatırım toplayan Mobvoi, 300 milyon dolar üzerinden değerlendirilmiş ve yatırım turuna Google önderlik etmişti. Bu yatırım Google’ın 2010’da Çin’den arama hizmetlerini çekmesinin ardından ülkeye yaptığı ilk yatırım olarak da kayıtlara geçti.

Şirketin CEO’su Li, “Google etiketi kesinlikle bize pazarlama alanında çok yardımcı oldu ancak bizim asıl avantajımız makinelerin doğal dili anlamasını sağlayan yapay zekamız, kendi geliştirdiğimiz sistemimiz ve kendi tasarladığımız donanımımız.” diyor. Li 2012’de Mobvoi’yi kurmadan önce Google’ın çeviri hizmetlerinde çalışıyordu.

Hedef Çin’deki başarıyı yakalamak

Li, cihazın Çin’deki başarısını ABD’de de sağlaması durumunda şirketin önümüzdeki yıl ABD’de halka açılabileceğini ifade ediyor. Çin’de 2015 ‘Bekarlar Günü‘nde JD.com e-ticaret sitesinde Apple Watch ve Moto 360’ın ardından en fazla satılan cihaz Mobvoi Ticwatch olmuştu.

Ticwatch 2 ise taleplerin zirveye çıktığı bir noktada satışa sunulacak. Pek çok potansiyel akıllı saat müşterisi, cihazların donanımlarının geliştirilmesini bekliyor. IDC’ye göre bu yılın ikinci çeyreğinde akıllı saat marketi yüzde 32’lik küçülme yaşadı. Bu dönemde Apple’ın geçen yıl yüzde 72 olan market payı yüzde 47’ye kadar düştü.

Gartner Inc. analisti Brian Blau “Giyilebilir teknoloji ürünlerinde pek çok yenilik çabası var. Eski bir Google çalışanının böyle bir girişimde bulunduğunu görmek oldukça heyecan verici” şeklinde konuştu.

Kaynak: Bloomberg

2012'de eski bir Google çalışanı Li Zhifei tarafından kurulan Mobvoi şirketi, doğal dil algılama özelliğine sahip yapay zekası ile donattığı akıllı saat Ticwatch'ı Çin'de piyasaya sürmüştü. Ülkenin en popüler giyilebilir cihazlarından birisi olan Ticwatch geçtiğimiz yıl Google'dan da yatırım almıştı. Şimdi ise Mobvoi cihazın gelişmiş versiyonu Ticwatch 2'yi ABD'de piyasaya sürerek Apple Watch ve Moto 360 gibi popüler akıllı saatlere rakip olmayı amaçlıyor.

1 Yorum

  • 200$’dan 50,000 ürün satarsa 10 milyon kazanılır. 100 milyon hatalı olmuş sanırım.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği