Tesla’lar birbirlerine hocalık edecek

Artık tüm araçlarını otonom sürüş özelliği ile donatacak olan Tesla, araçları bir sanal sinir ağıyla bağlayarak sürekli iletişim kurmalarını sağlayacak.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Tesla’dan yapılan açıklamaya göre bundan sonra Tesla fabrikalarında üretilen her otomobil, otonom sürüş yeteneklerine sahip olacak. Bunun için gerekli tüm sensörlere sahip olan otomobiller, otonom sürüşle ilgili bilgilerini yollarda geliştirecek. Herhangi bir Tesla aracı, otonom sürüşle ilgili edindiği yeni bilgileri, oluşturulan bir ağ sayesinde diğer Tesla araçları ile paylaşacak. Böylece araçlar birbirlerini eğitmiş olacak.

Yeni araçlarda, eskilerine öre 40 kat daha fazla işlem gücüne sahip olan bilgisayarlar bulunacak. Bu bilgisayarlar arasındaki yapay sinir ağı araçların her zaman iletişim halinde olmasını sağlayacak. Arka planda çalışan yazılım, her durumda sürücünün aldığı kararlarla kendi kararlarını karşılaştıracak. Eğer yazılımın aldığı karar daha güvenliyse bu durum diğer araçlara da bildirilecek. Bu şekilde otonom araçlar gelişecek. Yüz binlerce aracın aynı anda çalışması, Tesla’ya çok değerli bilgiler sağlayacak.

Elon Musk Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda araçların kurallara uyacağını, örneğin engelliler için ayrılmış park yerine park etmeyeceklerini belirtti. Ayrıca Tesla araçların çağırma (Summon) özelliği sayesinde, ülkenin diğer ucunda olsanız bile aracınızın gelip sizi bulacağını ifade etti.

Öncelikle düzenlemeler gerekli

Ancak tüm bu özelliklerin faydalı olabilmesi için yerel yönetimlerin otonom araçlar içi gerekli düzenlemeleri yapmış olması gerekiyor. Şu anda otonom araçların direksiyon başında bir şoför olmadan seyahat etmesine izin verilmiyor. Hatta Alman yetkililer Tesla’nın otonom sürüş reklamı yapmasının doğru olmadığını çünkü vatandaşların aracı bu şekilde kullanmasının yasal olmadığını ifade etmişti.

Çoğu teknolojik gelişmede olduğu gibi, yöneticilerin bu alanda karar almasını beklememiz gerekiyor. Ancak gerekli düzenlemeler yapıldığında dünya çok daha farklı bir yer olacak.

Otonom araçları tatsız sürprizler bekliyor

Öte yandan, sürücüsüz araçları teknolojinin güzel bir nimeti olarak değil de trafikteki kolay lokmalar olarak gören insanlar da var. Londra Ekonomi Okulu ve Goodyear’ın ortaklaşa yaptığı bir araştırmada, sürücülerin otonom araçlarla kurmayı planladığı ilişkiler incelendi. Çoğu sürücünün bu araçlara karşı üstünlük kurmayı ve yazılımların temkinli sürüş özelliğinden faydalanmayı planladığı ortaya çıktı.

“Otonom araçların üzerine sürünce durmaya programlanmış olacaklar, böylece biz de istediğimiz zaman onların önüne geçebileceğiz” diyen bir sürücü, otonom araçların ne tarz zorbalıklarla mücadele etmek zorunda olacağının bir örneğini göstermiş oldu. Belki de bu zorbalıklar, otonom araçların insan sürücüleri daha iyi anlamayı öğrenmesini sağlar.

Kaynak: Singularity Hub, The Memo

 

Tesla bundan sonra tüm araçlarını otonom sürüş özellikleriyle ve yüksek işlem gücü olan bilgisayarlarla donatmayı planlıyor. Böylece araçlar trafikte elde ettikleri deneyimleri birbirleri ile paylaşıp sürüş yeteneklerini geliştirebilecek. Öte yandan trafikteki otonom araçları kolay lokma olarak gören ve bu araçların temkinli sürüşünden faydalanmak isteyen kişiler olduğu da tespit edildi. Bu kötü niyetli kişiler otonom araçlarla kaza yapabilir ya da otonom araçların trafiğe dair daha detaylı bilgiler edinmesine de yol açabilir.

4 Yorum

  • Microsoftun twitterdaki yoldan çıkan chatbotu gibi, trafik magandaları yüzünden teslalar da yoldan çıkmasın :)

  • “Çoğu sürücünün bu araçlara karşı üstünlük kurmayı ve yazılımların temkinli sürüş özelliğinden faydalanmayı planladığı ortaya çıktı.

    “Otonom araçların üzerine sürünce durmaya programlanmış olacaklar, böylece biz de istediğimiz zaman onların önüne geçebileceğiz” diyen bir sürücü, otonom araçların ne tarz zorbalıklarla mücadele etmek zorunda olacağının bir örneğini göstermiş oldu. Belki de bu zorbalıklar, otonom araçların insan sürücüleri daha iyi anlamayı öğrenmesini sağlar.”

    İnsanların engel olunamayacak karmaşık sapkınlıkları ile (duyguları demek yetersiz kalır) baş edebilmek olanaksız bence..
    Bir de yapay zeka’dan korkuluyor. Çıkarlara uydurma ve kural tanımazlık kılıfı insanla vardır.
    Yapay zeka da insan eseri olacak sonuçta.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği