Telefon görüşmesiyle kalp krizi tespiti yapan yapay zeka

Kopenhag'da geliştirilen Corti adlı yapay zeka, acil servisi arayan hastaları ve arka plan seslerini dinleyerek kalp krizi teşhisini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Acil servisi aramakla ambulansın gelmesini beklemek arasında geçen süre kalp krizi kurbanlarının hayatını kurtarmak açısından büyük önem taşıyor. Fakat acil servisi arayan her hasta kalp krizi geçiriyor olduğunu anlayamayabilir. Bu soruna bir çözüm getirmek amacıyla, kalp krizine dair sözsüz ipuçlarını telefon görüşmesiyle tespit edebilen bir yapay zeka üzerinde çalışılıyor.

Kopenhag’daki sevk memurları bu konuda yapay zekadan yardım alıyor. Ambulans çağırmak üzere telefon ettiğinizde hatta Corti adlı bir yapay zeka asistanı bulunuyor. Konuşma tanıma yazılımı kullanan Corti, konuşmanın bir kopyasını çıkarıyor ve makine öğrenimi kullanarak kalp krizine işaret eden kelimeleri ve diğer ipuçlarını inceliyor. Sevk memurları da gerçek zamanlı olarak Corti’den uyarı alıyor.

Kopenhag’da çalışan iyi eğitimli sevk memurları telefon görüşmelerinde verilen bilgilerden yola çıkarak kalp rahatsızlığı vakalarını yüzde 73 oranında doğru şekilde tespit edebiliyor. Fakat bu konuda yapay zeka insanlardan daha becerikli. Gerçekleştirilen küçük çaplı bir araştırma, makine öğrenimi modelinin gelen telefon görüşmelerinde bildirilen kalp krizi vakalarını yüzde 95 oranında doğru tespit ettiğini ortaya koydu. 170 bin telefon görüşmesini inceleyen bir başka araştırmanın sonuçları da yakın zamanda yayımlanacak.

İnsanların yerini almayacak, onlara yardım edecek

Diğer makine öğrenimi teknolojileri gibi Corti de herhangi bir belirtiyi arayacak şekilde tasarlanmadı. Yapay zeka çok sayıda telefon görüşmesini dinleyerek kendi kendini eğitiyor. Bu gibi durumlarda sözsüz ifadeler son derece önemli olduğu için yapay zekanın ipuçlarını yakalayabilmek için siren ve çığlık atma gibi arka plan seslerini ayırt edebilmesi gerekiyor. Örneğin, teknolojinin ilk kez denendiği sırada bir kadın acil servisi arayarak eşinin evlerinin çatısından düştüğünü söyledi. Arka plandaki sese odaklanan sevk memuru adamın boynunu kırdığına kanaat getirerek ambulans eve varmadan önce neler yapılabileceğine dair tavsiyeler vermeye başladı. Fakat Corti olayın boyun kırılması olmadığını, düşen adamın kalbinin durduğunu tespit etti. Adam boğuluyor gibi sesler çıkarıyordu zira kalbi durmuştu ve yapay zeka bunu fark edebildi. Daha sonra ise adamın çatıdan düşme sebebinin o anda kalp krizi geçirmesi olduğu anlaşıldı. Corti o zamanlar henüz deneme aşamasında olduğu için görevlilere uyarı göndermemişti. Kalp masajı yapılmayan hastanın evine ambulans vardığındaysa maalesef iş işten geçmişti.

Kalp krizi belirtilerinin yanı sıra Corti diğer hata ihtimallerini elemek için de kullanılıyor. Örneğin, sevk memurunun adres istemeyi unutup unutmadığını veya ambulansın doğru adrese gidip gitmediğini takip ediyor. Geliştirilen teknoloji, yapay zekanın insanların yerini almaktan ziyade insanlara yardımcı olacak şekilde kullanılabileceğini güzel bir şekilde örnekliyor. Corti’yi geliştiren girişim yakın zamanda ABD’ye açılma planlarıyla ilgili bir açıklama yapacak.

Kaynak: Fast Company

Corti adlı yapay zeka, acil servisi arayan hastaları ve arka plan seslerini dinleyerek kalp krizi teşhisini kolaylaştırmayı amaçlıyor. Ambulans çağırmak üzere telefon ettiğinizde hatta Corti yapay zeka asistanı da bulunuyor. Konuşma tanıma yazılımı kullanan Corti, konuşmanın bir kopyasını çıkarıyor ve makine öğrenimi kullanarak kalp krizine işaret eden kelimeleri ve diğer ipuçlarını inceliyor. Sevk memurları da gerçek zamanlı olarak Corti'den uyarı alıyor. Gerçekleştirilen küçük çaplı bir araştırma, makine öğrenimi modelinin gelen telefon görüşmelerinde bildirilen kalp krizi vakalarını yüzde 95 oranında doğru tespit ettiğini ortaya koydu. Teknolojiyi geliştiren şirketin CEO'su, amaçlarının yapay zekayı insanlarına yerine koymak olmadığını, teknolojiyi insanlara yardımcı olacak şekilde geliştirmeyi hedeflediklerini belirtti.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği