Teknoloji geçmişe göre çok daha az işi ortadan kaldırıyor

Yapay zeka ve otomasyonun bir işsizlik krizine yol açacağı endişelerine rağmen, teknoloji sebebiyle işini kaybedenlerin oranı tarihin en düşük seviyelerinde

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yapay zeka ve otomasyonun kitlesel bir işsizlik krizine yol açacağı yönündeki yaygın endişelere rağmen, teknoloji sebebiyle işini kaybedenlerin oranı tarihin en düşük seviyelerinde. Pazartesi günü Bilgi Teknolojileri ve İnovasyon Vakfı’nın açıkladığı rakamlar, genel düşüncelerle taban tabana zıt.

Yeni teknolojilerin en fazla kullanıldığı ülkelerden birisi olan ABD’de teknoloji sebebiyle iş kaybı yaşanması oranı son 10 yıl içinde, en son 1850’lerde görülen rakamlara kadar düştü. Bazı işler ortadan kaybolurken pek çok yeni iş kolunun ortaya çıkması buradaki en büyük etken.

 

Yapay zeka ile birlikte, geçmişte hiç görülmemiş bir iş gücü pazarı değişimi yaşanması beklense de günümüzde ekonominin asıl sorunu aslında çok az değişim olması. İstatistikler, üretkenliğin geçmişte olduğu kadar hızlı artmadığını gösteriyor. Yeni teknolojilerin uygulanması ile elde edilen üretkenlik olmadan, bireysel bir çalışanın ürettiği değer de artış göstermekte zorlanıyor. Bu da maaşların artmasının önünde bir engel teşkil ediyor.

Kaynak: Axios

Yapay zeka ve otomasyonun kitlesel bir işsizlik krizine yol açacağı yönündeki yaygın endişelere rağmen, teknoloji sebebiyle işini kaybedenlerin oranı tarihin en düşük seviyelerinde. Pazartesi günü Bilgi Teknolojileri ve İnovasyon Vakfı’nın açıkladığı rakamlar, genel düşüncelerle taban tabana zıt.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Özellikle cep telefonu alanında ki gelişmeler, yeni iş kolları ve istihdamın artmasında en büyük etkenlerden biri bence.

Yorumunuz: