Tek tabloda 80 trilyon Dolar’lık dünya ekonomisi

Dünyanın 80 milyar Dolar’lık toplam gayrisafi yurt içi hasılasının yarısı, en büyük ekonomilere sahip dört ülkenin kontrolünde bulunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Dünya Bankasının son hesaplamalarına göre küresel gayrisafi yurt içi hasıla toplamı 2017’de 80 trilyon Dolar’a ulaştı. HowMuch.net tarafından bir Voronoi diyagramı şeklinde hazırlanan görsel bu 80 trilyon Dolar’ın ülkelere göre nasıl dağıldığını gösteriyor. Diyagramdaki rakamlara göre dünyanın en büyük 10 ekonomisi, toplam küresel gayrisafi yurt içi hasılanın üçte ikisini oluşturuyor.

Nominal olarak ABD hala dünyanın en büyük GSYİH oranına sahip. 19,4 trilyon Dolar ile ABD dünya ekonomisinin yüzde 24,4’ünü kontrol ediyor. Çin 12,2 trilyon Dolar’la ABD’yi biraz geriden takip ediyor. Ancak Çin ekonomisinin satın alma gücü paritesine oranlandığında 2016’dan bu yana dünyanın en büyük ekonomisi olduğunu hatırlamak gerek.

Üçüncü ve dördüncü sırada 4,9 trilyon Dolar ile Japonya ve 4,6 trilyon Dolar ile Almanya bulunuyor. Bu ülkelerin ekonomisi ABD ve Çin ile birleştiğinde dünya ekonomisinin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturuyor. Son yıllarda listenin üst sıralarında pek bir değişiklik olmadı. 18 ay önce hazırlanan benzer bir görselde ilk dört yine bu şekilde sıralanıyordu.

Gelişmekte olan ekonomiler oldukça hareketli

Ancak diğer ekonomilere bakınca aradaki farkların kapandığını ve özellikle gelişmekte olan ekonomilerde ciddi bir hareketlilik olduğunu görmek mümkün. Örneğin Hindistan 2,6 trilyon Dolar’lık ekonomisiyle Fransa’yı geride bıraktı. Son çeyrekte Hindistan son iki yıldaki en hızlı büyüme oranına ulaşarak yüzde 8,2 büyüdü.

Brezilya da ekonomik sıkıntılara rağmen GSYİH sıralamasında İtalya’yı geçerek 8. sıraya yükseldi. Benzer bir şekilde Türkiye de Hollanda’yı geçerek dünyanın en büyük 17. ekonomisi oldu. Suudi Arabistan da İsviçre’den 19. sırayı devraldı.

Kaynak: World Economic Forum

Dünya Bankasının son hesaplamalarına göre küresel gayrisafi yurt içi hasıla toplamı 2017’de 80 trilyon Dolar’a ulaştı. HowMuch.net tarafından bir Voronoi diyagramı şeklinde hazırlanan görsel bu 80 trilyon Dolar’ın ülkelere göre nasıl dağıldığını gösteriyor. Diyagramdaki rakamlara göre dünyanın en büyük 10 ekonomisi, toplam küresel gayrisafi yurt içi hasılanın üçte ikisini oluşturuyor.2 yanıt

 1. Murat avatarı
  Murat

  80 trilyon mu milyar mı başlığı ya da içeriği ona göre düzenlerseniz sevinirim.

  1. Musty Dcan avatarı
   Musty Dcan

   Trilyon değeri doğrudur.Bugün Apple şirketinin piyasa değeri bile yalnız başına 1 trilyon doların üstünde.

Yorumunuz: