Tek bir dron suç oranını yüzde 10 düşürdü

Meksika'nın Ensenada şehrinde devriye gezen tek bir dron, şehirdeki suç oranını yüzde 10, ev hırsızlıklarını ise yüzde 30 oranında düşürdü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Meksika’nın Ensenada şehrinde devriye gezen tek bir dron, şehirdeki suç oranını yüzde 10, ev hırsızlıklarını ise yüzde 30 oranında düşürdü. Şehrin polis departmanından yapılan açıklamaya göre DJI Inpire 1 modeli dron göreve geldiğinden bu yana 500’den fazla suçlu yakalandı.

Dronlar sivil hayata uyum sağlıyor

Tıpkı savaşlarda görev yaptıktan sonra ülkesine dönen ve kendisine yeni bir görev bulmakta zorlanan emekli askerler gibi dronlar da önce askeri amaçlarla kullanıldıktan sonra şimdi sivil hayatta kendilerine yer bulmaya çalışıyor. Askeriyeyle ve savaşla ilişkilendirilen bu araçların sivil hayatlarımızda yer alabileceğine ikna olmamız için başarılı örnekler görmemiz şart.

Ensenada polisi bu örnekleri sunmaya kararlı görünüyor. Dron kullanımını katıksız bir başarı olarak nitelendiren Ensenada Polis Gücü Baş Teknoloji Sorumlusu Jesus Ramos Avendaño “Tepki süremizi azaltmamıza ve yasa dışı işler yapan kişileri yakalamamıza yardımcı oldu” diyor.

Geçtiğimiz 4 ayda Avendaño’nun departmanı her gün ortalama 25 uçuş görevi gerçekleştirdi (toplamda 1600’den fazla). Uçuş bölgeleri 911 Acil Yardım hattına gelen telefonlara göre tespit edildi. Yerel bir kontrol odasından yönetilen dron Cape adlı şirketin geliştirdiği yazılımı kullanıyordu. Bu yazılım sayesinde iniş ve kalkışlar dahil uçuşun önemli bir kısmı otomatize edilebiliyor. Herhangi bir yetkili personel dronun yayınladığı video görüntüsünü ofisteki masasından ya da görev sırasında yoldayken takip edebiliyor.

Hırsızların zaman aralığını kısıtlıyor

Cape CEO’su Chris Rittler Ensenada gibi 522 bin nüfuslu bir şehrin tamamını görüntülemek için bir düzineden az dronun yeterli olacağını söylüyor. Dronlar göre sırasında farklı alanlara yönlendirilebiliyor ve polis memurları bölgeye ulaşmadan orada olup biteni polise aktarabiliyor. Bu şekilde anında tepki verebilmek polis için büyük bir avantaj. Rittler “Hırsızların zihninde bir eve girdikleri andan itibaren polisin oraya intikal edeceği süreye dair bir saat işliyor. Dronun varlığı bu zaman aralığının ciddi şekilde daralmasına sebep oluyor.” diyor.

Ancak dronlara erişebilenler sadece polisler değil. Bazı suçlular da polislerin konumunu öğrenmek ve buna göre tepki vermek için dronlardan faydalanıyor. Yakın gelecekte polislerin ve suçluların dronlarının karşı karşıya gelmesiyle tarihin ilk makine savaşlarına tanıklık edebiliriz.

Kaynak: Wired

Meksika'nın Ensenada şehrinde devriye gezen tek bir dron, şehirdeki suç oranını yüzde 10, ev hırsızlıklarını ise yüzde 30 oranında düşürdü. Şehrin polis departmanından yapılan açıklamaya göre DJI Inpire 1 modeli dron göreve geldiğinden bu yana 500'den fazla suçlu yakalandı. Polisin suç olaylarına tepki süresini ciddi anlamda azaltan dron, suçla mücadeleyi çok daha kolay hale getirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği