Sütün bozulmasını 90 gün engelleyen yeni bir teknik geliştirildi

Avustralya’da bir şirket, sütü pastörizasyondan daha iyi koruyan, raf ömrünü uzatan ve besleyiciliğini muhafaza eden bir yöntem geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Naturo adında Avustralyalı bir şirket, ısı olmadan gerçekleştirilen yeni bir işleme tekniği sayesinde, pastorizasyona göre sütte bulunan patojenlerin daha fazlasını yok edebildiğini ve sütün raf ömrünü 90 güne kadar uzatabildiğini söylüyor. Böylece günümüzde sadece aşırı sıcaklıkta işleme (UHT) ile korunan süt ürünlerini tüketebilen ülkelere, daha az işlenmiş süt ürünleri gönderilebilecek.

Pastörize süt birkaç hafta dayanıyor

Pastörize sütün yaygın kullanımından önce süt tüketimi aslında oldukça tehlikeliydi. Genellikle zararlı mikroplar ve bakterilerle paketlenen sütün 20 dakika boyunca 60 derecede yavaşça ısıtılması ile gerçekleştirilen pastörizasyon işleminin, sütü daha güvenli hale getirdiği ve raf ömrünü birkaç haftaya çıkardığı görülmüştü.

1960’lardan sonra ise daha agresif süt işleme teknikleri uygulanmaya başladı. UHT yöntemi ve steril paketleme teknikleri sayesinde süt dokuz aya ulaşabilen bir raf ömrüne sahip oldu. Ancak UHT işlemi sütü depolamayı kolaylaştırsa da bir yandan da taze sütün protein yapısını bozarak besleyiciliğini azaltıyor. Üstelik işlenmiş sütün tadı da taze süte göre çok daha farklı oluyor.

Hem besleyiciliği koruyor hem raf ömrünü uzatıyor

Naturo’nun en son açıklaması ise neredeyse gerçek olamayacak kadar iyi. Isıl işlem olmadan gerçekleştirilen teknik, pastörizasyona göre daha fazla patojeni yok edebiliyor. Bu tekniğin ayrıca geleneksel pastörizasyon işlemi sırasında yok olan birçok vitamin ve enzimi de koruduğu belirtiliyor. Tüm bunların yanında Naturo, ürettiği sütün buz dolabında en az 60 ila 90 gün arasında saklanabildiğini söylüyor. Normal pastörizasyon işleminde ise sütün raf ömrü 2-3 hafta kadar uzatılabiliyor.

Naturo’nun işleminde tam olarak neyin kullanıldığı bilinmiyor. CEO Jeff Hastings, kullandıkları işlemin bir dizi mevcut teknolojinin birlikte kullanılması ile ortaya çıktığını söylüyor ama bu teknolojilerin neler olduğuna dair bir açıklamada bulunmuyor. Naturo daha önce de kesilen avokadoların kararmasını önleyecek bir teknik geliştirmişti. Burada da benzer bir teknik uygulanmış olabilir.

Başka girişimler de olmuştu

Bir diğer Avustralyalı şirket Made by Cow, 2016’da soğuk basınç tekniği ile süt işleme yöntemini tanıtmıştı. Bu işlemin pastörizasyon kadar güvenli olduğu ve son ürünün doku ve besleyicilik bakımından işlenmemiş süt ile eşdeğer olduğu ifade edilmişti. Made by Cow’un ürünü, Naturo’nunki gibi aylarca bozulmadan bekleyemiyor.

Hastings, şirketinin bağımsız bilimciler ve Avustralya’daki düzenlemecilerle iki yıl boyunca çalışarak bu yöntemin doğrulanmasını sağladığını söylüyor. Victoria Süt Ürünleri Güvenliği adlı bir devlet kurumu, Naturo’nun iddialarını doğrulayarak yeni geliştirilen tekniğin “pastörizasyon kadar iyi ya da pastörizasyondan daha iyi” şeklinde tanımlanabileceğini söyledi.

Şirketin ilk hedefi Avustralya’nın süt ihracatını yeni bölgelere taşımak. Naturo’nun sütünün uzun raf ömrü, normalde sadece UHT ile işlenmiş ürünlere erişebilen ya da pastörize sütü hava yolu ile pahalı şekilde taşıyarak ithal edebilen ülkelere daha düşük maliyette taze süt göndermeyi mümkün kılıyor.

Kaynak: New Atlas

Naturo adında Avustralyalı bir şirket, ısı olmadan gerçekleştirilen yeni bir işleme tekniği sayesinde, pastorizasyona göre sütte bulunan patojenlerin daha fazlasını yok edebildiğini ve sütün raf ömrünü 90 güne kadar uzatabildiğini söylüyor. Böylece günümüzde sadece aşırı sıcaklıkta işleme (UHT) ile korunan süt ürünlerini tüketebilen ülkelere, daha az işlenmiş süt ürünleri gönderilebilecek.Bir yanıt

  1. Burak avatarı
    Burak

    Bu yazıda birkaç hata var. Pastorizasyon ve UHT kavramı burada bahsedildiği gibi değil ve yeni yöntem hakkında herhangi bir bilgi olmadan bunun yazıya geçirilmesi de pek uygun gelmedi bana. Yine de bilgilendirmeler için teşekkürler.

Yorumunuz: