Sütsüz dondurma üretildi

Bir biyoteknoloji girişimi olan Perfect Day, bu zamana dek en 'gerçek dondurma hissi veren' vegan dondurmayı üretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Perfect Day adlı şirket, beş yıllık çalışma ve 60 milyon Dolar’lık girişim desteğinin ardından, genetiği değiştirilmiş mayadan elde edilen peynir altı suyu proteiniyle dondurma ürettiğini duyurdu.

Süt ürünleri içermeyen dondurma piyasası son birkaç yılda patlama yaşadı. 2017 yılında bir araştırma yapan bilgi, veri ve ölçüm şirketi Nielsen; veganlık ve süt ihtiva etmeyen malzemelerin (hindistan cevizi, yulaf ve hatta nohut sütü gibi) giderek daha erişilebilir ve popüler hale gelmesi sebebiyle sütsüz dondurmaya olan talebin yüzde 50 artacağını paylaşmıştı.

Peki Perfect Day’i farklı kılan ne? Bu zamana dek çok sayıda sütsüz dondurma deneyen kişiler, dondurmanın kum veya kireç gibi olduğunu, gerçek dondurma hissi vermediğini söylemişti. Çünkü dondurmayı kıvamlı hale getiren şey, inek sütünde bolca bulunan peynir altı suyu proteini. Bu anlamda kaju ve hindistan cevizi sütleri de başarılı çünkü içlerinde bol miktarda yağ var. Ancak yine de yerken tam olarak inek sütünün verdiği hissi veremiyorlar. Mayayı peynir altı suyu proteini üretecek şekilde düzenlemeyi başaran Perfect Day, bu anlamda farklı bir şirket olma özelliği taşıyor.

Akla gelen sorulardan biri de “Bu madde genetiği değiştirilmiş bir madde mi?” oluyor. Perfect Day’in internet sitesindeki bilgilere bakılırsa, hem evet hem hayır. Şirket, mayanın genetiğini değiştirerek şekeri peynir altı suyuna ve kazeine (sütte bulunan bir protein) dönüştürdüklerini, ancak sadece ‘saf haldeki’ peynir altı suyunun dondurmaya konduğunu söylüyor. Vegan bir gazeteci, Perfect Day’in dondurmasını diğer sütsüz dondurmalara kıyasla daha başarılı bulduğunu belirtti.

Kaynak: Technology Review

Perfect Day adlı şirket, beş yıllık çalışma ve 60 milyon Dolar'lık girişim desteğinin ardından, genetiği değiştirilmiş mayadan elde edilen peynir altı suyu proteiniyle dondurma ürettiğini duyurdu. Aslında vegan dondurma üretme anlamında birçok çalışma var ancak Perfect Day'i diğerlerinden farklı kılan, mayayı peynir altı suyu proteini üretecek şekilde düzenlemeyi başarmış olması. Bu sayede sütsüz dondurma, inek sütüyle yapılan geleneksel dondurma kıvamında oluyor.

1 Yorum

  • Başlık “Vegan Dondurma Üretildi” şeklinde olabilirdi zira sütsüz dondurma piyasada çok zaten. Hazır dondurmalarda süt bulabilene aşk olsun :)

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği