Süper bakteriyi yenmenin yolu aranıyor

Son zamanlarda oldukça endişe yaratan, antibiyotik direnci yüksek süper bakteri türüne karşı yeni bir molekül geliştirildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir grup bilimci ‘süper bakteri’ olarak adlandırılan ve antibiyotik direnci yüksek olan bakteri türüne karşı bir molekül geliştirdi. ABD’li bir kadının süper bakteri sebebiyle öldüğünün açıklanmasından sonra bu bakteri türünün bulaştığı insan sayısının beklenenden hızlı bir şekilde çoğaldığı ifade edilmişti. Yetkililerin de bu konuda oldukça tedirgin olduğu görülüyor. Çünkü, 2014 yılında yayınlanan bir rapora göre 2050’ye kadar 300 milyon insanın süper bakteri sebebiyle hayatını kaybedeceği tahmin ediliyor. Bu konuyla ilgili olarak Birleşmiş Milletler de süper bakterilerin ‘temel tehlike’ olduğunu duyurdu.

Çözüm arayışları

Geçmişte zatürre, E. koli ve belsoğukluğu gibi hastalıklarda da antibiyotik direnci değişiminin yaşandığı bir evrim söz konusuydu. Buna dayanarak yeni bir ilaç bulunmazsa kendimizi korumamızın gittikçe zorlaşacağı ifade ediliyor. Oregon Devlet Üniversitesinde yürütülen araştırmanın başındaki isimlerden Bruce Geller ‘başlıca antibiyotiklerin koruyucu özelliğini kaybettiğini ve yeni bir ilacın geliştirilmesi gerektiğini’ belirtti. Ne kadar araştırma yaparsa yapsın, yeni bir çözüm üretemeyen ekip ise çareyi var olan ilaçları değiştirmekte (modifiye etmekte) buldu. Fakat değiştirilen ilaç içeriklerine göre mutasyon geçiren bakterilerle baş etmek epey zor.

Bakterilerin yayılmasını sağlayan NDM-1 enzimini üreten gen herkesi rahatsız ediyor; çünkü bu gen ‘son çare ilacı’ olarak bilinen karbapenem adlı penisilin türüne karşı direnç gösterebiliyor. Ekip şu an için NDM-1’in üzerinde denenmeyen tek antibiyotiğin kolistin olduğunu söyledi. Kolistinin böbreklere zarar verdiği için uzun süredir kullanılmadığı belirtilirken, bu bakterinin yenilmesiyle ilgili çalışmalarda da bir tek onun etkili olabileceği tahmin ediliyor.

Geller ve ekibi ise bu sırada yeni bir molekül yarattı. Ekip bu molekülle NDM-1’e saldırıldığını ve sonunda birçok bakterideki antibiyotik direncini kaldırıldığını; böylece ‘işe yaramaz’ olan antibiyotiklerin değerlendirilebileceğini ifade etti. Şimdilik sadece farelerde denenen molekülün üç yıl içinde insanlarda da denenmesi bekleniyor. Geller ‘patojen‘ler arasında devamlı bir direniş sistemini amaçladıklarını söylüyor. Dolayısıyla hepsine etki eden bir molekül yeterli. Devam eden araştırma, aylık ‘Antimikrobiyal Kemoterapi‘ dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Science Alert

Son zamanlarda oldukça endişe yaratan süper bakteri için bir iyi haber geliyor: Bir grup bilimci antibiyotik direnci yüksek olan bakteri türüne karşı bir molekül geliştirdi. Bu molekül şu an sadece farelerde denenmiş olsa da insanlar için de deneylerin başlamasına az (en fazla üç sene) kaldı. Molekül, bakterilerin yayılmasını sağlayan NDM-1 enzimi karşısında etkisi kalan antibiyotiklerin tekrar işlev kazanmasını sağlıyor.Yorumunuz: