İrlanda’da kullanılan ‘şifalı toprakta’ süper bakterilere karşı etkili bakteri bulundu

İyileştirici özellikleri olduğu söylenen bir toprağı inceleyen araştırmacılar, 4 adet süper bakteriye karşı etkili olan yeni bir bakteri türü keşfetti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İrlanda’da uzun zamandır iyileştirici özellikleri olduğu düşünülen bir toprağı inceleyen araştırmacılar, bugün antibiyotiklere dayanıklılık gösteren 4 adet süper bakteriye karşı etkili olan bir bakteri türü keşfetti.

Antibiyotik dirençli süper bakterilerin 2050’ye kadar Avrupa’da 1,3 milyon kişinin ölümüne sebep olabileceği düşünülüyor. Dünya Sağlık Örgütü bu sorunu şu anda küresel sağlığı, gıda güvenliğini ve gelişimi tehdit eden en büyük problemlerden biri olarak görüyor.

Yeni bakteri türü, Swensea Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Galler, Brezilya, Irak ve Kuzey İrlanda’dan araştırmacılar tarafından keşfedildi. Yeni türe Streptomyces sp. myrophorea adı verildi.

Kuzey İrlanda’da Fermanagh adı verilen ve çevrede Boho Highlands olarak bilinen bölgeden alınan toprağın şifalı olduğu söyleniyordu. Bölge alkalin çayırlıklardan oluşan bir yapıya sahip.

Antibiyotik direncine karşı yürütülen çalışmalarda araştırmacılar mevcut ilaçların yerini alabilecek yeni kaynaklar arıyor. Araştırılan kaynaklar arasında yerel ilaçlar da bulunuyor. Bu araştırma dalına etnofamakoloji adı veriliyor. Araştırmacılar ayrıca Streptomyces gibi iyi bilinen antibiyotik üreticilerinin bulunduğu çevreleri de inceliyor.

Orta Çağ’da bölgede şifacılar yaşıyordu

Araştırma ekibinden Dr. Gerry Quinn, geçmişte Fermanagh’ta Boho bölgesinde yaşadığını ve bu toprağın yıllardır ilaç olarak kullanıldığını söylüyor. Geleneksel olarak toprak pamuklu bir bezin içine yerleştirilip, diş ağrısından boğaz ve boyun enfeksiyonlarına kadar birçok hastalıkta tedavi için kullanıldığı belirtiliyor. İlginç bir şekilde günümüzden 1500 yıl önce bu bölgede, dönemin din adamları ve şifacıları olarak bilinen Druid’lerin yaşadığı biliniyor. 4000 yıl önce ise Neolitik insanların yine bu bölgede yaşadıkları ifade ediliyor.

Araştırmada yeni keşfedilen Streptomyces türüne dair şu bulgular elde edildi:

  • Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen en dirençli altı patojenin dördünde, büyümeyi durdurabiliyor. Bu patojenler Vancomycin’e dayanıklı Enterococcus faecium (VRE), methicillin’e dayanıklı Staphylococcus aureus (MRSA), Klebsiella pneumonia ve Carbenepenem’e dayanıklı Acinetobacter baumanii
  • Hem gram pozitif hem de gram negatif bakterilerin büyümesini engelliyor. Bu bakterilerin hücre duvarında farklılık görülüyor ve gram negatif bakteriler genellikle antibiyotiğe daha dayanıklı oluyor.

“Modern sorunun çözümü geçmişin bilgeliğinde saklı”

Henüz yeni türdeki hangi bileşenin patojenlerin büyümesini engellediği tespit edilemedi ancak ekip araştırmalarını sürdürüyor. Swensea Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Paul Dyson “Bu yeni bakteri türü en dirençli 6 patojenden dördüne karşı etkili. Bunların arasında MRSA de bulunuyor. Keşfimiz antibiyotik dirençli bakterilerle savaşta önemli bir adım. Sonuçlarımız yerel ve geleneksel tıbbın yeni antibiyotikler keşfetmek için araştırmaya değer olduğunu gösteriyor. Tarihçiler ve arkeologlar bu çalışmalara katkıda bulunabilir. Bu oldukça modern sorunun çözümlerinden biri geçmişin bilgeliği olabilir gibi duruyor.” dedi.

Araştırma ekibinden Dr. Gerry Quinn: “Streptomyces sp.myrophorea’dan elde ettiğimi antimikrobiyal maddenin keşfi, ölümcül enfeksiyonlara sbep olabilen dirençli bakterilere karşı yeni ilaç geliştirme çalışmalarımızda çok işe yarayacak. Şimdi bu antibiyotiklerin saflaştırılması ve belirlenmesine odaklanacağız. Ayrıca aynı topraktan elde ettiğimiz başka antibakteriyel organizmalar ile daha geniş bir sprektrumda dirençli patojenleri tedavi edebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Eurekalert

İrlanda'da uzun zamandır iyileştirici özellikleri olduğu düşünülen bir toprağı inceleyen araştırmacılar, bugün antibiyotiklere dayanıklılık gösteren 4 adet süper bakteriye karşı etkili olan bir bakteri türü keşfetti. Kuzey İrlanda'da Fermanagh adı verilen ve çevrede Boho Highlands olarak bilinen bölgeden alınan toprağın şifalı olduğu söyleniyordu. Antibiyotik direncine karşı yürütülen çalışmalarda araştırmacılar mevcut ilaçların yerini alabilecek yeni kaynaklar arıyor. Araştırılan kaynaklar arasında yerel ilaçlar da bulunuyor. Bu araştırma dalına etnofamakoloji adı veriliyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği