Suda çözünen veriler

Nöronların çalışma prensibini kopyalayan bilimciler, içinden geçen elektriğin yönünü hatırlayarak veri depolayan ve suda çözünen cihazlar geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Nöronlar belirli düzenler içinde, belirli bir sıklıkla harekete geçerek bizlere inanılmaz değerli bir şey sunuyorlar: hafıza. Bilimcilerin nöronların oluşturduğu sinir ağlarını taklit etmeye çalışmasının sebebi de bu. Yapay sinir ağları, kompakt ve etkili elektronik cihazların kapısını açabilir. Bu sistemi kopyalamanın bir yöntemi de memristörler geliştirmek. Memristörler, içinden geçen elektrik akımının yönünü ‘hafızasında tutabilen’ cihazlar olarak tanımlanıyor. Geçtiğimiz 10 yıl içinde araştırmacılar memristör geliştirme konusunda belirli bir aşama kaydettiler ancak en son gelişme, yeni bir tür cihazı mümkün kılıyor: suda çözülebilen memristörler.

Böyle bir tasarım daha çevre dostu elektrikli cihazlar geliştirilmesini sağlamanın yanı sıra, değerli bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemek için de kullanılabilir.

Askeri uygulamalarda kullanılabilir

Xidian Üniversitesi Gelişmiş Malzeme ve Nanoteknoloji Bölümünden araştırmacı Hong Wang “Fiziksel olarak yok olabilen geçici malzemeleri memristör cihazının içinde birleştirmek, güvenli depolama uygulamalarına erişmek için etkili bir yöntem olabilir. Örneğin bilgi güvenliğinin ciddi bir tehlikede olduğunu düşündüğünüzde bu depolama cihazını suyun içine atabilirsiniz. Bu, özellikle askeri uygulamalarda büyük bir değer taşıyabilir.” diyor.

Wang’ın ekibi yakın zamanda suda çözünen memristör tasarımlarının bir açıklamasını IEEE Electron Device Letters dergisinde yayımladı. Su destekli aktarım yazdırma yöntemini kullanan ekip gümüş ve magnezyum oksit katmanlarını, tungsten tabanlı elektrotlarla birleştirerek geçici alt katmanlara aktarmayı başardı. Bu bileşenler, nöronlar arasındaki sinyalleri taklit edebilecek bir memristör oluşturacak şekilde düzenlendi.

Tıpkı kaç tane sinyal nöronunun komşulara gönderileceğinin belirli bir miktar kalsiyum iyonu tarafından belirlenmesi gibi, belirli miktarda voltaj da gümüş iyonlarının memristörden geçişini kontrol ediyor. Ancak nöronların ne sıklıkla gönderildikleri güçlü bir sinir ağını oluşturmada kilit rol oynuyor. Kısa aralıklarla gönderilen nöronlar, birbirleri ile daha güçlü bağlar kurabiliyor. Bu durum “Birlikte ateşlenen nöronlar birlikte bağ kurar” sözüyle de anlatılıyor. Aynı etki gümüş-magnezyum oksit memristörlerde de görülebiliyor. Voltajın daha sık uygulanması cihazın iletkenliğini güçlendiriyor.

30 dakikada çözünüyor

Bu sistem kendi sinir sistemimizin kısa süreli esnekliğini çok iyi bir şekilde kopyalıyor. Wang “Böyle geçici sinaptik cihazlar, kısa süreli sinirsel aktiviteleri etkili bir şekilde taklit edebilir. Bu da güvenli, sinir şekilli bilişim uygulamalarının yolunu açıyor.” diyor.

Bu yeni tasarımın ticari olarak kullanılmadan önce biraz daha düzenlenmesi gerekiyor. Ancak sistem, bilginin istenmeyen ellere ulaşmasını engellemek için iyi bir yöntem sunuyor. Memristör iyonsuz suya atıldığında ana bileşenler 30 dakika içinde tamamen çözünüyor.

Kaynak: IEEE Spectrum

Nöronların çalışma prensibini kopyalayan bilimciler, içinden geçen elektriğin yönünü hatırlayarak veri depolayan ve suda çözünen cihazlar geliştirdi. Memristör olarak adlandırılan cihazlar suda çözünme kabiliyetiyle hem daha çevre dostu elektronik cihazların üretilmesini sağlıyor hem de bilginin kötü niyetli kişilerin eline geçmesini önlemek için daha güvenli bir yöntem sunuyor. Askeri uygulamalarda kullanılabileceği belirtilen cihaz suya atıldığında 30 dakika içinden tamamen çözünüyor ve içinde depolanan verilere ulaşmak imkansız hale geliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği