Stonehenge aslında bir bilgisayardı

Aralarında Stonehenge'in de bulunduğu Batı Avrupa'daki çember şeklinde taş yapıların aslında mevsim geçişlerini hesaplamak için kullanıldığı ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Batı Avrupa’da binlerce yıl öncesinde inşa edilmiş çember şeklinde dizilmiş taşlardan oluşan yapılar bulunuyor. Bu yapıların en ünlüsü de İngiltere’de Wiltshire kenti yakınlarında bulunan Stonehenge‘dir. Modern çağda bu yapıların ne için inşa edildiğine dair pek çok varsayım ortaya atılmışsa da tam olarak hangi amaca hizmet ettikleri net olarak cevaplanamamıştı.

Bu taş çemberlerin Druidler tarafından tapınak olarak kullanıldığı, buralarda tanrılara kurbanlar verildiği ya da savaşların ardından ölenler adına anıt olarak dikildiği gibi çeşitli düşünceler savunuluyordu. Bazılarına göre ise bu yapılar uzaylılar tarafından inşa edilmiş bir çeşit iletişim yöntemi ya da antik bir bilgisayardı. Geçmişte yapılan çalışmalarda bu yapıların Güneş ve Ay’ın konumlarıyla ve çeşitli gök cisimlerinin hareketleriyle benzerlik gösterdiği ortaya çıkarılmış ancak bu benzerliğin bir amaç dahilinde mi yoksa tesadüfen mi gerçekleştiği belirlenememişti.

stonehenge-stats-1

İddialar kanıtlandı

Konu ile ilgili araştırma yapmaya karar veren Adelaide Üniversitesi araştırmacıları ilk kez bu yapıların konumları ile gök cisimlerinin konumları arasındaki ilişki kanıtlayacak bir çalışma yürüttü. Yapıların iki boyutlu ve üç boyutlu analizlerini kullanan ekip, taşların sadece Güneş ve Ay ile ilişkisini değil aynı zamanda çevreyle ilişkisini de keşfetti.

İskoçya’da Isle of Lewis’te bulunan ‘Callanish Taşları‘ adı verilen bir grup antik yapı üzerinde çalışan ekip, bu yapıların yarısında Kuzey ufuk çizgisinin daha yüksek ve yakın olduğunu, ayrıca yaz gündönümünde (yılın en uzun gününde) güneşin bu ufkun en yüksek noktasının ardından doğduğunu gördü. Aynı şekilde yapıların diğer yarısında kış gündönümünde (yılın en kısa gününde) güneş en yüksek ufuk noktasının ardından doğuyordu.

Yani bu taşların bulunduğu konum tesadüfi değil, özellikle seçilmiş noktalardı.

Antik hesaplama cihazı

Tam olarak bu taşların olduğu noktada duran bir kişi, güneşin doğuşunu izleyerek yılın hangi döneminde olduğunu ve yaz ya da kış aylarına ne kadar uzaklıkta olduğunu görebiliyordu. Bu da bu taşların eski bir takvim görevi gördüğü anlamına geliyor. Yılın günlerini ve mevsim geçişlerini hesaplamak için kullanılan bu taşların tarihin en eski hesaplama cihazlarından birisi olduğu ortaya çıkmış oldu. Yani teoriler arasında gerçeğe en çok yaklaşanı, bu taşların uzayla ilgili bir tür bilgisayar olduğunu iddia eden teori oldu.

Kaynak: New Atlas

Adelaide Üniversitesi'nden araştırmacıların yaptığı çalışmaya göre Stonehenge ve diğer çember şeklindeki taş yapılar aslında yılın en uzun ve en kısa günlerinde güneşin doğduğu noktayı işaret etmek amacıyla dizilmiş taşlardı. Araştırma sonucunda bu binlerce yıllık yapıların o dönemin hesaplama cihazları olduğu keşfedildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği