Dünya’nın en büyük kumdan kalesi Almanya’da inşa edildi

Almanya'nın Duisburg şehrinde inşa edilen dünyanın en uzun kumdan kalesi 16,68 metrelik uzunluğuyla Guinnes Rekorlar Kitabı'na girdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bu kumdan kale, plajda bir kova kumla yaptıklarınıza benzemiyor. Dünyanın en uzun kumdan kalesi olarak Guinnes Rekorlar Kitabı’na giren yapı 3 bin 500 ton sıkıştırılmış kumla inşa edildi. Almanya’nın Duisburg şehrinde yapılan kale, Hindistan’daki bir önceki rekorun sahibinden 184 santimetre daha uzun.

Alman tur şirketi Schauinsland-Reisen için inşa edilen kale toplamda 16,68 metre uzunluğa sahip. Hindistan’on Odisha şehrindeki bir önceki rekor sahibi kale 14,84 metreydi.

Tüm dünyadan izler taşıyor

Tasarım da oldukça ilginç. Dünyanın dört bir yanından bir çok yapıdan ilham alan tasarımda Yunanistan’daki Parthenon ya da Tayland’daki Budist tapınakları gibi binaların izlerini görmek mümkün. Ayrıca kalenin en üstünden en altına kadar uzanan bir su kaydırağı da bulunuyor.

Projede, dünyanın dört bir yanından toplam 19 kum sanatçısı çalıştı. Kepçe ve vinç gibi ağır makineler kullanılarak gerçekleştirilen inşaatta tahta iskelelerden de yararlanıldı. Kumdaki desenler ise el işçiliğiyle tamamlandı. Projenin tamamlanması 25 gün sürdü.

Kumdan kale, 29 Eylül’e kadar korunacak. Görmek isteyenler Duisburg-Nord Landscape Park‘a bu tarihten önce giderek kaleyi ziyaret edebilecek.

Kaynak: New Atlas

Almanya'nın Duisburg şehrinde inşa edilen dünyanın en uzun kumdan kalesi 16,68 metrelik uzunluğuyla Guinnes Rekorlar Kitabı'na girdi. 3 bin 500 ton sıkıştırılmış kumla inşa edilen kalede dünyanın dört bir yanından 19 sanatçı 25 gün boyunca çalıştı. Kalenin tasarımında Yunanistan'daki Parthenon'dan Tayland'daki Budist tapınaklarına kadar pek çok yapıya yer verildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği