Steve Ballmer’ın iPhone itirafı

Eski Microsoft CEO'su Steve Ballmer, geçmişte büyük eleştirilere maruz kaldığı akıllı telefonlar konusunda ilk kez açıklama yaptı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Bloomberg’e verdiği röportajda, yöneticilik geçmişine dair daha önce bilinmeyen detayları paylaştı. Ballmer döneminde Microsoft, akıllı telefon konusuna yeterince önem vermediği ve Apple’ın gerisinde kaldığı konusunda sıkça eleştirilmişti. Ancak Ballmer bu konuda diğer yöneticileri ikna etmekte zorlandığını açıkladı.

Surface ve Nokia vurgusu

“Donanım konusunda çok daha önceden yatırım yapmaya başlamalıydık.” diyen eski CEO, yönetim kurulunda bu konular tartışıldığında isteksiz yanıtlar aldığını belirtti. Microsoft Surface tabletler konusunda daha fazla kafa yorulması gerektiğini ve Nokia’nın satın alınması gerektiğini ifade ettiğini söyleyen Ballmer, o dönem dilediği desteği bulamadığını söyledi.

Ayrıca Apple iPhone’u ürettiği sırada kimsenin bir telefona o kadar para ödemeyeceğini düşündüğünü ve iPhone’a karşı alaycı bir şekilde yaklaştığını söyleyen Ballmer, ödemenin GSM operatörleri ile anlaşarak uzun taksitlere bölünmesi fikrini göz önünde bulundurmadığını ve bu yüzden Apple’ın başarısını kestiremediğini ifade etti (milyonlarca izlenim alan o meşhur tepkiyi aşağıda izleyebilirsiniz).

Bill Gates’le yaşadıkları en büyük fikir ayrılığının yazılım ve donanım kısmında olduğunu ifade eden Ballmer, Bill Gates’in yazılımdan uzaklaşmak istemediğini, kendisinin ise donanım üzerine çalışma yürütmek istediğini belirtti. Bu dönemde Windows Vista’nın geliştirilmesi için de çok fazla zaman ve kaynak ayrıldığını söyleyen Ballmer, en iyi mühendislerin bir süre verimsiz kaldığını ve bu durumun da şirkete zarar olarak geri döndüğünü belirtti.

Microsoft artık iyi bir donanım şirketi

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un açıkladığı yeni donanım ürünlerinin kamuoyunda oldukça olumlu tepkiler aldığını düşününce Ballmer’ın donanım vurgusunun yerinde olduğunu söyleyebiliriz. Belki yönetim kurulu bu konuda daha erken adım atmayı kabul etse, Microsoft donanım konusunda Apple’ı yakalamak için bu kadar gecikmezdi.

Bill Gates’le şu anki ilişkisi sorulan Ballmer, geçmişte aralarında bir kardeş ilişkisi olduğunu, daha sonra kendisi şirketin CEO’su olunca Bill Gates’i yönetmekte zorlandığını anlattı. Bill Gates’in de bir yönetim altında çalışma konusunda çok verimli olmadığını söyleyen Ballmer, bir süre sonra Gates’in kendisini dışarıda tutma kararı aldığını ve ondan sonra da eskisi kadar yakın olmadıklarını ifade etti.

Steve Ballmer şu anda NBA takımı Los Angeles Clippers’ın sahibi ve teknoloji geliştirme işinden emekli olmuş durumda. Bill Gates de artık sadece yardım kuruluşlarına destekte bulunmak için para kazanmaya çalışıyor. Teknoloji kariyerlerini geride bırakan ikili, yeni hayatlarında da artık eskisi gibi yakın bir ilişki içerisinde değil.

Kaynak: Mashable, Fortune

Bloomberg'e konuşan eski Microsoft CEO'su Steve Ballmer, şirketteki geçmişine dair açıklamalarda bulundu. Microsoft'un çok tartışılan akıllı telefon stratejisi konusunda, daha erken harekete geçmeleri konusunda şirketi uyardığını ancak yönetim kurulundan ve Bill Gates'ten donanım üretme konusunda isteksiz yanıtlar aldığını belirten Ballmer, Apple'ın başarısını tahmin edememe konusunda kendi hatasının da olduğunu söyledi. Kullanıcıların telefon için o kadar fazla para ödemeyeceğini düşündüğünü söyleyen Ballmer, GSM operatörleri ile bu konuda anlaşıp telefonun fiyatını faturalara yansıtma fikrini akıl edemediğini belirtti. Ballmer ayrıca bu günlerde Bill Gates'le eskisi kadar samimi olmadıklarını, her ikisinin de kendi hayatlarına farklı yönler verdiklerini belirtti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği