Stanford’dan bir grup öğrenci Apple’ı protesto ediyor

Stanford Üniversitesi Bilgisayar Bilimi Bölümü'nden bir grup öğrenci, ‘Bağımlılık Yapan Cihazlara Karşı Stanford Öğrencileri’ adlı bir grup kurdu ve Silikon Vadisi’ndeki Apple Store’un önünde protesto düzenledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2005’te Apple’ın kurucularından Steve Jobs, Stanford Üniversitesi’nde yaptığı unutulmaz konuşmada öğrencilere zamanlarının sınırlı olduğunu hatırlatmıştı. Bu konuşmanın üzerinden yaklaşık 13 yıl geçti ve bugün bazı Stanford öğrencileri, Apple’dan sınırlı zamanlarını geri istemeye karar verdi. Öğrenciler, Apple’ın bağımlılık yapan cihazlar üreterek insanların zamanını çaldığını düşünüyor.

The Stanford Daily ve Palo Alto Online’ın haberlerine göre, ‘Bağımlılık Yapan Cihazlara Karşı Stanford Öğrencileri’ adlı grup, geçtiğimiz hafta sonu Silikon Vadisi’nin merkezinde bulunan Apple Store’un önünde bir protesto düzenledi.

Protestoyu gerçekleştiren öğrencilerin Bilgisayar Bilimi öğrencileri oldukları ifade edildi. Bu öğrencilerin, bağımlılık yapmakla suçladıkları cihazları çalıştıran sistemler hakkında eğitim alıyor olması da ilginç bir detay olarak göze çarptı.

Stanford öğrencileri neden özellikle Apple’ı protesto ettikleri ile ilgili bir yazıyı internet sitelerinde yayımladı:

iPhone’lar bağımlılık yaratan hizmetlere erişimimizi sağlayan araçlar. Bu yüzden Apple bu bağımlılığımızı engelleme konusunda eşsiz bir yeteneğe sahip. Her ne kadar Apple’ın iş modeli cihaz bağımlılığına dayanmasa da bu sorunu çözmek için gereken sağduyulu adımları atma konusunda yetersiz kalıyor.

Grubun kurucuları Sanjay Kannan, Evan Sabri Eyüboğlu, Divyahans Gupta ve Cameron Ramos bilgisayar bilimi bölümü öğrencileri. Grup Apple’ın telefon bağımlılığını ciddiye alması için gerekli bir dizi yöntem açıkladı. Buna göre Apple’dan, kullanıcının cihaz kullanımını takip edebilme özelliği, bildirimler üzerinde daha detaylı kontrol ve sadece aramalara, mesajlara ve fotoğraf çekmeye izin veren ‘temel ihtiyaç modu’ gibi araçlar sunması talep ediliyor. Kullanıcılara da şimdilik dopamin artışlarını kontrol altında tutmak için bildirimleri kapatmaları ve telefonlarını ‘gri modda’ kullanmaları öneriliyor.

Cumartesi günü gerçekleşen protestoya tam olarak kaç kişinin katıldığı bilinmiyor. Palo Alto Online, öğleden sonra gerçekleşen protestoya düzenli olarak destekçilerin ve grubun arkadaşlarının geldiğini ifade etti. Facebook’ta protesto için oluşturulan etkinlikte ise 9 kişinin katıldığı, 28 kişinin de etkinlikle ilgilendiği görülüyor.

Kaynak: Business Insider

2005’te Apple’ın kurucularından Steve Jobs, Stanford Üniversitesi’nde yaptığı unutulmaz konuşmada öğrencilere zamanlarının sınırlı olduğunu hatırlatmıştı. Bu konuşmanın üzerinden yaklaşık 13 yıl geçti ve bugün bazı Stanford öğrencileri, Apple’dan sınırlı zamanlarını geri istemeye karar verdi. Üniversitenin Bilgisayar Bilimi Bölümü'nden bir grup öğrenci, geçtiğimiz Cumartesi günü Silikon Vadisi’nin merkezinde bulunan Apple Store’un önünde bir protesto düzenledi. Öğrenciler, Apple'ın bağımlılık yaratan hizmetlere erişimimizi engelleyebilecek güçte olduğunu belirterek bu anlamda alınabilecek önlemleri paylaştı. Örneğin, kullanıcının cihaz kullanımını takip edebilme özelliği, bildirimler üzerinde daha detaylı kontrol ve sadece aramalara, mesajlara ve fotoğraf çekmeye izin veren ‘temel ihtiyaç modu’ gibi araçlar sunulması talep ediliyor. Kullanıcılara da bildirimleri kapatmaları ve telefonlarını ‘gri modda’ kullanmaları öneriliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği