Standards and Poor, Facebook’u etik sahibi şirketler listesinden çıkardı

Zayıf yönetim ve gizlilik konusundaki hataları Facebook’un sosyal açıdan sorumlu şirketleri sıralayan etik listesinden çıkmasına sebep oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sorumlu ve etik iş yapan şirketleri izleyip belirleyen Standard & Poor’s Environmental, Social, and Governance (ESG), sosyal sorumluluk ve yönetim açısından aldığı zayıf puanlar yüzünden Facebook’u listesinden çıkardı. Facebook, sosyal sorumluluk kaleminden 100 üzerinden 22, yönetim kaleminden ise 100 üzerinden 6 puan aldı. S&P’nin yönetim şefi Reid Steadman, Facebook’un hayal kırıklığı yaratan sonuçlarının, “kullanıcılarının bilgilerini neden toplayıp paylaştığına ilişkin şeffaflık eksikliği” de dahil olmak üzere bir dizi endişe yaratan gizlilik politikalarına bağladı.

Yukarıdakilere ek olarak kullanıcılardan izin almadan 150 şirkete kişisel verilere ulaşma
yetkisi vermesi, Cambridge Analytica skandalında olduğu gibi kişisel verileri kötüye kullanma ve 50 milyon hesabın hack’lendiği olayı da örnek veren Steadman, bu olayların Facebook’un gizlilik konusundaki çalışmalarını yetersiz olduğunun kanıtları olduğunu ekledi.

S&P, ayrıca Oracle ve IBM gibi iki teknoloji devini daha listeden çıkardı.

Kaynak: Yahoo News

Sorumlu ve etik iş yapan şirketleri izleyip belirleyen Standard & Poor's Environmental, Social, and Governance (ESG), sosyal sorumluluk ve yönetim açısından aldığı zayıf puanlar yüzünden Facebook'u listesinden çıkardı. Facebook, sosyal sorumluluk kaleminden 100 üzerinden 22, yönetim kaleminden ise 100 üzerinden 6 puan aldı. S&P'nin yönetim şefi Reid Steadman, Facebook'un hayal kırıklığı yaratan sonuçlarının, “kullanıcılarının bilgilerini neden toplayıp paylaştığına ilişkin şeffaflık eksikliği” de dahil olmak üzere bir dizi endişe yaratan gizlilik politikalarına bağladı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği