Sosyal medya yatırım danışmanlığı

Genç kullanıcıları hedef alan mobil yatırım uygulamaları, kullanıcı tabanını genişletmek için sosyal medya şirketleriyle ortaklık yapabilir.
  • Genç kullanıcılar sosyal ağları yatırım danışmanı olarak da kabul etmek üzere.
  • Bu tip kullanıma en yakın sosyal medya ağ günden güne büyüyen genç kitlesiyle Snapchat.

snapchatmoney

Akıllı telefonların yaygınlaşmasının ardından her alanda olduğu gibi, yatırım alanında da bir çok uygulama geliştirildi. Borsa yatırım fonlarının telefon uygulamaları üzerinden kolayca alınıp satılabiliyor olması, bu alana yatırım yapan Wealthfront ve Betterment gibi uygulamaların hızla büyümesine yardımcı oldu. Ancak sosyal medya sitelerinin potansiyel müşteri tabanı göz önüne alındığında bu uygulamaların ulaştığı kişisi sayısı çok sınırlı kalıyor.

Özellikle genç kullanıcılardan çok fazla rağbet gören bu tarz uygulamalar, sosyal medya sitelerinin elinde sektörü tamamen değiştirecek hale gelebilirler. Facebook pek çok farklı ortaklık ve yatırım yoluyla gelirlerini artırmanın farklı yöntemlerini buldu. Ancak Twitter ya da Snapchat gibi uygulamalar ‘öne çıkarılan paralı içerik’ yönteminin ötesine geçebilmiş değiller.

Son birkaç yılda hızla büyüyen Snapchat, bu büyüme ile ne yapması gerektiğini hala kestirmeye çalışıyor. Uygulamaya reklam vermek zahmetli ve pahalı olduğu için bu modelin, tek gelir kaynağı olarak uygulamayı ayakta tutması zor görünüyor. Bu sebeple Snapchat’in farklı gelir kaynaklarına, özellikle de yatırım danışmanlığına sıcak baktığı belirtildi.

Paralar Snapchat’e emanet

Borsa yatırım fonları, yatırımcıların direkt olarak ulaşabildiği bir kaynak olduğu için yatırım firmaları tarafından tepkiyle karşılanmıştı. İşlerini kaybetmekten korkan yatırım danışmanları borsa yatırım fonlarının yaygınlaşmasından endişe ediyordu. Ancak günümüzde genç yatırımcılar kendi yatırımlarını kendileri yapmak istiyor. Haliyle yatırım danışmanı firmalarının artık gençlerin akıllı telefonlarına, parmaklarının ucuna gelmeleri gerekiyor.

Daha önce Twitter ve Instagram gibi sosyal medya sitelerine bu tarz bir ortaklık için ulaşılmış ancak kar oranları ve geliştirme aşamaları konusunda anlaşma sağlanamamıştı. Snapchat ise konuyla ilgili açıklama yapmadı. Sosyal medya siteleri, kullanıcılarının paralarını yönetmeye ne kadar hevesli, bu alanda çalışmalar olacak mı bekleyip göreceğiz.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği