Skrillex dinleyen sinekler elden ayaktan kesiliyor

Deng humması yayan Aedes aegypti sivrisineklerine Skrillex dinleten araştırmacılar hayvanların daha az beslendiğini ve daha az ürediğini belirledi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Ses ve sesin algılanması birçok hayvanda üreme, hayatta kalma ve nüfusun devamı için önem arz ediyor. Böceklerde, düşük frekanslı titreşimler cinsel ilişkiyi artırıyor, gürültü ise hem hayvanların kendi cinsinden hem de beslendikleri diğer canlılardan gelen sinyallerin algılanmasını zorlaştırıyor.

Sivrisineklerin temel aralıklar dışındaki ses frekanslarına (şarkılar da dahil olmak üzere) tepki verdiği ve dişi ve erkeklerin uçuşlarını birbirine uydurmakta zorlandığı bilinse de müziğin davranışlara etkisi daha önce incelenmemişti. Malezya, Japonya, Endonezya ve Tayland’dan araştırmacılar, elektronik müzik sanatçısı Skrillex’in Scary Monsters and Nice Sprites adlı dubstep türü şarkısı çalındığında deng humması yayan Aedes aegypti türü sivrisineklerin besin kaynağı arama, diğer canlılara saldırma ve çiftleşme eylemlerini inceledi. Yetişkin sivrisinekler müziğin çalındığı ve çalınmadığı ortamlarda gözlemlendi.

Diğer canlılara saldırma ve çiftleşmede azalma görüldü

Araştırma neticesinde sivrisineklerin hedef canlıyı ziyaret etme, kanla beslenme ve çiftleşme düzenlerinin iki farklı ortamda ne gibi farklılıklar gösterdiği belirlendi. Buna göre Aedes aegypti dişileri müziğin kapalı olduğu ortamda, müziğin açık olduğu ortama göre hedef canlıyı daha erken ziyaret etti. Müzik açıkken gerçekleşen ziyaretlerin, müzik kapalıyken gerçekleşenlere göre çok daha düşük bir sıklıkta gerçekleştiği görüldü. Müziğe maruz kalan dişi sivrisinekler, maruz kalmayanlara göre, hedef canlıya çok daha geç saldırdı. Kanla beslenme, müzik çalındığında daha az gerçekleşti. Müziğe maruz kalan yetişkin sineklerin, maruz kalmayanlara göre daha az çiftleştikleri de gözlendi.

Araştırma Aedes aegypti türünün sese duyarlılığı hakkında bilgi sağlamanın yanı sıra, elektronik müzikle bu canlıların virüs taşıma yeteneklerinin de azaltılabildiğini gösteriyor. Bu tarz müziğin sivrisineklerin canlılara saldırmasını geciktirdiğini, kanla beslenmeyi azalttığını ve çiftleşmeyi güçleştirdiğini görmek, bu sineklerin yaydığı hastalıklara karşı müzik tabanlı koruma ve kontrol önlemleri geliştirilebileceğini ortaya koyuyor.

Kaynak: Science Direct

Malezya, Japonya, Endonezya ve Tayland’dan araştırmacılar, elektronik müzik sanatçısı Skrillex’in Scary Monsters and Nice Sprites adlı dubstep türü şarkısı çalındığında deng humması yayan Aedes aegypti türü sivrisineklerin besin kaynağı arama, diğer canlılara saldırma ve çiftleşme eylemlerini inceledi. Hayvanların müzik çalınırken diğer canlılara daha az saldırdığı, kanla beslenmenin ve üremenin azaldığı görüldü. Bu araştırma, sivrisineklere karşı müzik tabanlı koruma önlemleri alınabileceğini gösteriyor.3 yanıt

 1. ERHAN avatarı
  ERHAN

  Skrillexe laf ettirmem – Groningen’den komsum o benim. Cay corba icmisligimiz var : )

 2. Gökhan avatarı
  Gökhan

  Kimse laf etmedi Erhan, sakin :)

 3. YUSUF avatarı

  Sinek ilacı almaya gerek kalmadı artık desene :)

Yorumunuz: