Sivrisinek kovucu parfümler yok satıyor

Sivrisinek kovucu ürünlerin kokusundan hoşlanmayanlar için geliştirilen parfümler hem hoş kokuyor hem de sinekleri uzak tutuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Yaz mevsiminin (büyük bir çoğunluk için) en büyük derdi şüphesiz sivrisinekler. Üstelik Zika virüsü gibi sivrisinekler aracılığıyla yayılan hastalıkların yaygınlaşmasıyla bu durum daha ciddi bir problem haline geldi. İçinde DEET maddesi bulunan pek çok sinek kovucu ilaç ve losyon üretildi. Ancak bu losyonları vücuda sürmek hem rahatsız edici bir his uyanmasına hem de hoş olmayan bir koku yayılmasına sebep olabiliyor.

Bu ürünlerin kokusundan rahatsız olanlar için pek çok farklı şirket, sinek kovucu özelliği bulunan parfümler geliştirdi. Bunlardan birisi Coqui Coqui adlı şirket tarafından geliştirilen Citger adlı ürün. Bu parfüm, idris otu (citronella) ve turnagagası adlı bitkileri doğal sinek kovucu olarak kullanıyor. Ürün 30 ml’lik şişelerde tanesi 12 dolardan satılıyor.

Zika virüsü ile satışlar arttı

ABD’nin New Jersey eyaletinden Michael ve Melissa Fensterstock adlı bir çift ise Güneydoğu Asya’ya yaptıkları bir gezide hem sinekleri kovan hem de hoş bir kokusu olan bir koku keşfettiklerini söylüyor. Daha sonra bu kokuyu iki farklı ürün haline getiren çift Aromaflage ve Aromaflage Wild adını verdiği ürünleri tanesi 30 dolar olan 8 ml’lik küçük şişelerde satıyor. Çift özellikle Zika virüsünün yaygınlaşmasıyla işlerinin yoğunlaştığını ifade ediyor.

Onaylı maddeler kullanılıyor

Bir başka sinek kovucu parfüm de Brooklyn merkezli Shen Beauty adlı şirket tarafından İngiltere’den ihraç ediliyor. Mrs. White’s Unstung Hero adı verilen ürün, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDCP) tarafından onaylı IR3535 adlı maddeyi de içinde barındıran limon çayı kokusu ile kullananları ferahlatıyor. CDCP sivrisinek kovucu olarak kullanılabilecek dört adet maddeyi onaylıyor: DEET, picaridin, IR3535 ve limon okaliptüsü yağı.

Limon okaliptüsü yağını sinek kovucu olarak kullanan bir başka ürün de Intelligent Nutrients tarafından geliştirilen Smart Armor adlı parfüm. Bu ürünün içinde limon okaliptüsü yağının dışında biberiye ve nane gibi sivrisinek kovmaya yarayan başka esanslar da bulunuyor. Smart Armor 100 ml’lik şişelerde 31 dolara satılıyor.

“Nabız noktalarını örtün”

Sivrisinekler genellikle vücutta damarların deriye yakın olduğu boyun, bilekler ve diz arkası gibi nabız noktalarına geliyor. Dermatolog Dendy Engelman sivrisinek ısırıklarından korunmak için bu noktaların mümkün olduğunca örtülmesini öneriyor.

Kaynak: psfk, The New York Times

thinkstockphotos-518568643

Sivrisineklerden korunmak isteyen ancak sinek kovucu ürünlerin kokusundan rahatsız olanlar sivrisinek kovucu maddeler içeren parfümleri kullanıyor. Bu parfümlerin içinde bulunan çeşitli maddeler sivrisineklerin yaklaşmasını engelleyerek, Zika virüsü gibi sivrisineklerden bulaşan hastalıklara karşı da koruma sağlıyor. Bu tarz parfümlerin fiyatı markasına ve şişesinin boyutuna göre 12 ila 31 dolar arasında değişiyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği