Sırt çantası gibi takılabilen robot

Suriyeli tasarımcı Yamen Saraiji, giyilebilen ve insan vücudunun bir uzantısı gibi hareket eden iki kollu bir robot tasarladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Suriyeli tasarımcı Yamen Saraiji, giyilebilen ve insan vücudunun bir uzantısı gibi hareket eden iki kollu bir robot tasarladı. Saraiji’nin Japonya’daki Keio Ünversitesi Medya Tasarımı Bölümü doktora çalışmaları sırasında üretilen Fusion adlı robot sırt çantası gibi takılabiliyor ve giyen kişiye iki adet uzaktan kontrol edilebilen kol sunuyor.

Kollar uzaktan, Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü takan ikinci bir kullanıcı tarafından, platformun elle kullanılan dokunmatik kontrol cihazı ile kontrol ediliyor. Robotun, giyen kişinin omzundan bakan kafasında göz olarak iki adet kamera bulunuyor. Bu kameraların görüntüsü anlık olarak operatöre gönderiliyor. Böylece her iki kişi de aynı bakış açısına sahip olabiliyor.

Uzaktan iş birliği için geliştirildi

Saraiji bu icadının insanların uzaktan iş birliği yapmasına yardımcı olacağını düşünüyor. Fusion hakkında çekilen bir videoda Saraiji “Etkili iletişim sosyal ve profesyonel ortamlarda kilit bir faktör. İletişim birden fazla kişinin yetenek ve eylemlerini paylaşmasını gerektiriyor. Ancak bazen farklı bakış açılarına sahip olan ve fiziksel olarak uzakta bulunan kişiler iş birliği yapmakta zorlanabiliyor. Fusion iki kişinin aynı bakış açısını paylaşmasını ve operatörün vücut hareketlerinin robotu giyen kişiye aktarılmasını sağlıyor. ” diyor.

Videoda Fusion’ın, giyen kişinin yapı bloklarını düzenlemesine yardımcı olduğunu ve hareketleri anlattığını gösteriyor. Ayrıca robotun yumruk tokuşturarak ve baş parmağını kaldırarak, konuşmadan olumlu geri bildirim verdiği görülüyor.

Bir diğer düzenlemede robotun ellerinin yerine bileklikler yerleştiriliyor. Böylece Fusion, giyen kişinin kollarına bağlı olarak hareket edebiliyor. Bu düzenek, operatörün robotu giyen kişinin hareketlerini kontrol etmesini sağlıyor. Sırt çantası görünümlü kılıfta bir batarya ve bir işlemci bulunuyor.

Önceki çalışmanın devamı

Fusion, Saraiji’nin önceki çalışması MetaLimbs’in bir devamı niteliğinde. MetaLimbs, ayaklarla kontrol edilebilen kollara sahipti ve 2018 Siggraph bilgisayar grafikleri ve etkileşimli teknikler konferansında tanıtılmıştı. Vencouver’daki konferansta katılımcılar prototipi deneme fırsatı bulmuştu.

Saraiji insan yeteneklerini geliştiren robotlar üretme amacında yalnız değil. Geçtiğimiz yıl Royal College of Art mezunu Dani Clode, ayakla kontrol edilebilen üçüncü bir baş parmak geliştirmişti.

Kaynak: Dezeen

Suriyeli tasarımcı Yamen Saraiji, giyilebilen ve insan vücudunun bir uzantısı gibi hareket eden iki kollu bir robot tasarladı. Fusion adlı robot sırt çantası gibi takılabiliyor ve giyen kişiye iki adet uzaktan kontrol edilebilen kol sunuyor. Kollar uzaktan, Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü takan ikinci bir kullanıcı tarafından, platformun elle kullanılan dokunmatik kontrol cihazı ile kontrol ediliyor. Saraiji bu icadının insanların uzaktan iş birliği yapmasına yardımcı olacağını düşünüyor.Yorumunuz: