Sıkılma ile bellek arasında bir ilişki var

Yapılan bir araştırmada, hafızası kuvvetli kişilerin deneyimlerin ayrıntılarını daha iyi hatırladıkları için, daha hızlı sıkılmaya başladıkları keşfedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kansas Üniversitesi‘nden yapılan bir araştırmada, hafızası kuvvetli kişilerin, deneyimlerinin ayrıntılarını daha çok hatırladıkları ve bu durumdan daha fazla tatmin oldukları için daha hızlı sıkılmaya başladıkları keşfedildi. Araştırmacılar hafıza ile sıkılma arasındaki bağı test etmek için önce katılımcıların çalışma belleklerini, harf ve ton dizilerini hatırlayabilmeleriyle, ölçtü. Ardından katılımcılara bir dizi resim gösterildi ve müzik videosu izletildi. Bu esnada da düzenli aralıklarla keyif seviyelerini bildirmeleri istendi.

Araştırmanın yazarlarından Noelle Nelson, “(Çalışan) bellek kapasiteleri kuvvetli kişiler, aslında daha derin bilgileri kodluyor. (Kapasitelerinden ötürü) sanat ya da müzikten ne kadar hızlı yorulduklarını tahmin ettiklerini keşfettik. Hafızası kuvvetli kişiler, kısa sürede unutan kişilere göre daha hızlı tatmin oluyor. Burada önemli olan, hafızası kuvvetli kişilerin bu deneyimi daha iyi hatırladıkları için daha çok kez yaşaması.” dedi.

Tüketici sürdürülebilirliği için gerçekleştirildi

Pazarlama profesörlerinin yürüttüğü araştırma, şirketler için yapılan bir çalışmaydı ve tüketicilerin ürünlere daha uzun süre ilgi göstermesini sağlamanın yollarını bulmak amacıyla gerçekleştirildi. Ancak sonuçlar başka potansiyellere gebe: ekip, tam olarak nasıl olacağını bilmese de, bellek işleyişi anlaşılan kişilerin sigara veya abur cubur gibi sağlıksız alışkanlıklarını bırakmalarına yardımcı olabileceğini belirtti.

Nelson “Aşırı yemek yemenin büyük bir kısmı psikolojik sorunlardan kaynaklanıyor. Bellek süreçleri gibi psikolojik bir çözüm insanların yemek yemelerini kontrol etmesine yardımcı olabilir. Tüketiciler, son birkaç keredir yediklerini hatırlayarak daha hızlı bir şekilde tatmin oluyor olabilirler,” dedi. Araştırma, Tüketici Araştırmaları Dergisi’nde yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

Kansas Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmada, hafızası kuvvetli kişilerin deneyimlerinin ayrıntılarını daha çok hatırladıkları ve bu durumdan daha fazla tatmin olup, daha hızlı sıkılmaya başladıkları keşfedildi.  Araştırmacılar hafıza ile sıkılma arasındaki bağı test etmek için önce katılımcıların çalışma belleklerini ölçtü. Ardından katılımcılara bir dizi resim gösterildi ve müzik videosu izletildi. Bu esnada da düzenli aralıklarla keyif seviyelerini bildirmeleri istendi. Pazarlama profesörlerinin yürüttüğü araştırma, şirketlerin tüketiciler üzerindeki etkisini artırmak için gerçekleştirildi ve sonuçlara göre kişilerin sigara veya abur cubur gibi sağlıksız alışkanlıklarını bırakmalarına yardımcı olunabileceği belirtildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği