Ses kayıtları da artık güvenilir değil

Lyrebird adlı girişimin geliştirdiği API ile dilediğiniz kişinin bir dakikalık ses kaydını kullanarak istediğiniz kelimeleri onun ağzından söyletebilirsiniz.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Montreal merkezli Lyrebird adlı girişimin yeni ürünü oldukça karmaşık duygular doğuruyor. Şirket, geliştirdiği API ile dilediğiniz kişinin sadece bir dakikalık ses kaydını kullanarak istediğiniz kelimeleri onun ağzından söyletebileceğinizi ifade ediyor. Yani Donald Trump’ın ses kaydını kullanarak “Kanada’ya savaş ilan ediyorum” dedirtmek mümkün.

Lyrebird -aşağıda da bir örneğini bulabileceğiniz- ses örnekleri ile teknolojinin ne kadar gelişmiş olduğunu gösteriyor. Şirket, konuşan kişinin tam olarak söylenmesi istenen kelimeleri telaffuz etmesine ihtiyaç duymuyor. Uygulama ile hazırlanan sesler, dilediğiniz tüm cümleleri farklı vurgu seçenekleriyle söyleyebiliyor.

Bu teknoloji kulağınıza tanıdık geliyorsa, geçtiğimiz yıl Adobe’nin tanıttığı benzer bir teknolojiyi hatırlıyor olabilirsiniz. Ancak Adobe’nin VoCo Projesinde orijinal konuşmacının sesiyle 20 dakikalık bir konuşmaya ihtiyaç duyuyorken Lyrebird aynı işlemi sadece bir dakikalık konuşma ile gerçekleştirebiliyor. Ayrıca VoCo cihazın kaynaklarından faydalanırken Lyrebird bulut tabanlı API’ını kullanıyor.

Ses dosyalarının Photoshop’u

Aklınıza gelen şeyleri tahmin etmek zor değil. “Ya birileri benim ağzımdan başkalarına ses kaydı gönderirse…” ya da “Ünlü bir kişi, Lyrebird ile üretilmiş ses kayıtları ile itibarsızlaştırılırsa…”. Aslında bunlar yersiz endişeler değil ancak şirket konuya farklı bir açıdan yaklaşıyor. Lyrebird, bu teknolojiyi üretip insanların kullanımına sunarak ses taklit etmenin ne kadar mümkün olduğunu kamuoyuna duyurmayı amaçlıyor. Böylece insanlar, kanıt olarak sunulan ses kayıtlarına karşı daha temkinli yaklaşarak, bu kayıtların sahte olabileceğini düşünmeye başlayacak. Bu eleştirel düşünce, yalan haberlerin hızlı yayılmasının da önüne geçebilir.

Aslında Lyrebird bu konuda haksız değil. Adobe’nin ünlü görsel manipülasyon uygulaması Photoshop’un yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile birlikte insanlar artık inanılması güç görsellere “Acaba Photoshop ile mi yapılmış?” diyerek yaklaşmaya başladı. Bu da bu görsellerin insanları kandırmasını bir nebze olsun engellemiş oldu. Lyrebird de aynı şeyi ses kayıtları için yapabilir.

 

Kaynak: The Next Web, Lyrebird

Montreal merkezli Lyrebird adlı girişimin yeni ürünü oldukça karmaşık duygular doğuruyor. Şirket, geliştirdiği API ile dilediğiniz kişinin sadece bir dakikalık ses kaydını kullanarak istediğiniz kelimeleri onun ağzından söyletebileceğinizi ifade ediyor. Yani Donald Trump'ın ses kaydını kullanarak "Kanada'ya savaş ilan ediyorum" dedirtmek mümkün. Aşağıdan, Donald Trump ve Barack Obama'nın uygulama hakkında konuştuğu ses kaydını dinleyebilirsiniz:

https://soundcloud.com/user-535691776/dialog

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği