Scarlett Johansson: “Oyuncular istediği karakteri oynayabilmeli”

Tepkiler üzerine trans bir karakteri canlandırmaktan vazgeçen Scarlett Johansson yine de bir oyuncunun her karakteri canlandırabilmesi gerektiğini düşünüyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

Geçtiğimiz yıl çekilmesi planlanan Rub and Tug adlı filmde, trans suç lideri Dante “Tex” Gil’i canlandırması planlanan Scarlett Johansson, gelen tepkilerin ardından rolü bırakma kararı almıştı. Gelen eleştiriler, trans oyuncuların zaten sinemada trans karakterler dışında başka bir rol bulmakta çok zorlandıkları yönündeydi. Bu yüzden Dante “Tex” Gil rolünün de gerçek hayatta trans olan bir oyuncu tarafından oynanması gerektiği belirtilmişti.

Johansson bu eleştirilere önce tepki göstermiş ve sinemada daha önce trans rolleri canlandırmış, cinsiyet değiştirmemiş (cisgendered) oyuncuları örnek göstermişti. Jeffrey Tambor, Jared Leto ve Felicity Huffman gibi oyuncuların da trans bireyleri canlandırdığını hatırlatan Johansson, bu açıklamaları sebebiyle de tepki görmüş ve daha sonra özür dileyip rolü bıraktığını açıklamıştı.

Ancak geçtiğimiz günlerde As If dergisinin yaptığı bir röportajda tekrar gündeme gelen konu hakkında Johansson’ın yaptığı açıklamalar yeniden gündem oluşturdu. Röportajda Johansson “Bir oyuncu olarak ben herhangi bir insanı, ağacı ve hayvanı oynayabilmeliyim. Çünkü bu benim işim ve işimin gerekliliklerinde bunlar yer alıyor. Bana bu benim iş alanımdaki bir trendmiş gibi geliyor ve bazı toplumsal sebeplerden dolayı böyle olması gerekiyor. Ancak bazen bu durum sanatı etkilediğinde rahatsız edici olabiliyor çünkü bence sanat kısıtlamalara maruz kalmamalı” ifadelerini kullandı.

Bu açıklamalar konunun tekrar gündeme gelmesine sebep oldu ve Johansson’ın bu kez de trans bireyleri hayvanlarla ve ağaçlarla karşılaştırdığı şeklinde yorumlandı. Sosyal medyada birçok kullanıcı tarafından eleştirilen Johansson, yaşananlardan ders almamakla suçlandı.

Öte yandan Johansson’un açıklamalarına katılan ve herhangi bir oyuncunun herhangi bir rolü oynayabilmesi gerektiğini savunan kişiler de bulunuyor.

Sizin konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Farklı cinsel yönelimlere ya da etnik gruplara mensup karakterler, yine o gruplara mensup kişilerce mi canlandırılmalı? Yoksa aktörlük/aktrislik, her rolü canlandırabilmek anlamına mı gelmeli?

Kaynak: DailyDot

 

Geçtiğimiz yıl çekilmesi planlanan Rub and Tug adlı filmde, trans suç lideri Dante “Tex” Gil'i canlandırması planlanan Scarlett Johansson, trans karakterlerin trans bireyler tarafından canlandırılması gerektiğine yönelik gelen tepkilerin ardından rolü bırakma kararı almıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde As If dergisinin yaptığı bir röportajda tekrar gündeme gelen konu hakkında Johansson'ın yaptığı açıklamalar yeniden gündem oluşturdu. Röportajda Johansson "Bir oyuncu olarak ben herhangi bir insanı, ağacı ve hayvanı oynayabilmeliyim." ifadelerini kullandı. Bu açıklamalar konunun tekrar gündeme gelmesine sebep oldu ve Johansson'ın bu kez de trans bireyleri hayvanlarla ve ağaçlarla karşılaştırdığı şeklinde yorumlandı. Öte yandan Johansson'un açıklamalarına katılan ve herhangi bir oyuncunun herhangi bir rolü oynayabilmesi gerektiğini savunan kişiler de bulunuyor.

3 Yorum

  • Elbette her oyuncu istediği karakteri oynamalı. Bu düşünce ile spor filmlerinde gerçek sporcular, kanser hastalığını anlatan bir filmde gerçek kanserli oyuncular mı oynasın? Hatta ebeveyn olmayan anne baba rolü oynamasın mı diyeceğiz?

  • SJW’ler yine ortalığı kan gölüne çevirmiş. Duyar olmuş her yer. Kadın kendi fikrini belirtmiş, kendince bir benzetme yapmış ve yine yaranamamış. Ağaç rolü de erkek rolü de oynarım deseydi yine bu kadar sert eleştirilecek miydi merak ediyorum.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği