Saldırgan araçları ‘stop ettiren’ silah

ABD Savunma Bakanlığı, araçlarla yapılan terör saldırılarını engellemek için, araçların elektronik aksamını hedef alan yeni bir teknoloji geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araç terörizmi her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Kalabalık grupların arasına dalan araçlar bir anda pek çok kişinin ölmesine ve yaralanmasına sebep oluyor. Üstelik sürücülerin kötü niyetini fark etmek de saldırı gerçekleşene kadar mümkün değil. Bu yüzden, teröristler kalabalık şehir merkezlerine saldırı düzenlemek için son dönemde sıklıkla bu yöntemi tercih ediyor.

ABD Savunma Bakanlığı, bu tarz araç saldırılarını engellemek için yeni bir teknoloji geliştirdi. Pentagon’un Ölümcül Olmayan Silahlar Programı bünyesinde geliştirilen teknoloji, araçlara güçlü radyo frekansları göndererek elektronik aksamı çalışmaz hale getiriyor ve araç ‘stop ediyor’. Böylece saldırı, kimse zarar görmeden önlenmiş oluyor.

Radyo Frekanslı Araç Durdurucu adı verilen silah, yüksek güçlü mikrodalgalar sayesinde pek çok farklı aracı durdurabiliyor. Aşağıdaki videoda silahın durdurduğu farklı marka, model ve sınıftaki araçları görmek mümkün.

Bu silahın iki farklı versiyonu geliştiriliyor. Daha küçük olan versiyonu 50 metreye kadar etkili ve bir kamyonetin kasasında taşınabiliyor. Büyük versiyon ise taşınmak için değil belirli bir alana yerleştirmek için tasarlanmış ve 100 metreye kadar etkili olabiliyor. Özellikle pazar yerleri ya da meydanlar gibi insanların kalabalık gruplar halinde bulunduğu alanlar için ikinci versiyonun kullanılması planlanıyor. Bu teknolojinin bugüne kadar kullanılmamasının sebebi ise bu tarz silahlar için ihtiyaç duyulan yüksek miktarda enerjiyi yönetmeyi yeni yeni öğrenmemiz.

Araç saldırıları eskiden savaş alanları dışında çok nadir görülüyordu. Ancak günümüzde kalabalık merkezlerde ve turistik alanlarda bu tarz saldırılar çok daha sık görülmeye başladı. Sırf bu yüzden yeni silahlar geliştirmek zorunda olmamız üzücü ancak bu tarz saldırıları engelleyecek silahlar geliştirdikten sonra teröristleri durdurmak ve ele geçirmek çok daha kolay olacaktır. Üstelik, teröristler de dahil olmak üzere kimsenin ölmesine gerek kalmayacak.

Kaynak: TechCrunch

Araç terörizmi her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Kalabalık grupların arasına dalan araçlar bir anda pek çok kişinin ölmesine ve yaralanmasına sebep oluyor. ABD Savunma Bakanlığı, bu tarz araç saldırılarını engellemek için yeni bir teknoloji geliştirdi. Pentagon'un Ölümcül Olmayan Silahlar Programı bünyesinde geliştirilen teknoloji, araçlara güçlü radyo frekansları göndererek elektronik aksamı çalışmaz hale getiriyor ve araç 'stop ediyor'. Böylece saldırı, kimse zarar görmeden önlenmiş oluyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği