Robotlara dokunan ‘bir hoş’ oluyor

Stanford Üniversitesi'nden araştırmacılar, insansı robotların normalde cinsel organların bulunduğu bölgelerine dokunan insanların uyarıldığını tespit etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Stanford Üniversitesi‘nden bir grup araştırmacı, insanların robotlara dokunduklarında vücutlarında ne gibi tepkiler oluştuğunu test eden bir deney yaptı. Bir robot, altısı erkek dördü kadın toplam on katılımcıya vücudunun 13 farklı bölgesine dokunmalarını ya da işaret etmelerini söyledi. Robotun eli ya da ayağına dokunurken katılımcılarda bir değişiklik gözlemlenmezken kalça, kasık gibi ‘erişilmesi zor’ bölgelere dokunan katılımcılarda uyarılma gözlemlendi. Katılımcıların robota dokunmadan sadece işaret ederken bir uyarılma belirtisi göstermediği görüldü.

“Çalışmamız, insanların robotlarla ilkel ve sosyal bir bakış açısıyla etkileşim kurduğunu ortaya koyuyor.” diyen Stanford Üniversitesi’nden Mekanik Mühendisi Jamy Li, “Birinin mahrem bölgelerine dokunmak gibi sosyal kurallar robotlar söz konusu olduğunda da geçerli. Deney hem robot tasarımı hem de yapay sistemler teorisi için sonuçlar ortaya koyuyor” diye konuştu.

Deneyin sonucunda robotun tasarımının insanların onu algılamasında bariz bir şekilde etkili olduğu görüldü. Ancak aynı şey tasarımda kullanılan malzeme için geçerli değil. Tamamen plastik kaplı olan robotun herhangi bir yerine dokunulduğunda farklı bir his ya da bir sıcaklık farkı oluşmuyor. Ayrıca robotun tasarımında herhangi bir cinsel organa benzer bir yapı bulunmuyor. Buna rağmen katılımcıların mahrem bölgelere dokunurken farklı tepki vermeleri hem robotun insansı şekli ile hem de insan gibi konuşmasıyla doğrudan ilişkili.

Çalışma özellikle gelecekte hayatımıza daha fazla girecek olan robotlar ile ilgili büyük önem taşıyor. İnsanların, insan biçimindeki robotları temelde insan gibi algıladığı ve insan vücudunun da buna göre tepki verdiği göz önünde bulundurulduğunda belki de gelecekte robotları daha az insansı yapmak gibi bir yöntem izlenebilir. Ya da insansı robotlara da insanlara uygulanan görgü ve ahlak kuralları uygulanabilir. Yani gelecekte insanların arasında çalışan bir robotun ‘mahrem’ bölgelerine dokunduğunuzda çevreniz tarafından ayıplanabilir hatta belki de robot tarafından azarlanabilirsiniz.

Stanford Üniversitesi'nde yapılan araştırmada, insanların robotlara dokunarak uyarılabilecekleri tespit edildi. Bir robotun farklı bölgelerine dokunan katılımcıların, robotun 'mahrem' yerlerine dokunduklarında farklı tepkiler verdikleri görüldü. Bu araştırma, insansı robotların temelde insan gibi algılandığını ortaya koyması açısından önemli.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği