Porsche 911’i elektrikliye dönüştüren garaj

Voitures Extravert adlı şirket eski Porsche 911’leri elektrikliye çeviriyor. Tamamlanan ürünlerin 5 yıl ya da 100 bin km garantisi bulunuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eski Porsche 911’leri güncelleyip restore etmek günümüzde bir endüstri haline geldi. Ancak bu işe Voitures Extravert şirketi kadar önem veren kimse yok. Hollandalı şirket bu klasik spor araçları yollarda tutmak için elinden geleni yapıyor. Öyle ki, bir gün Avrupa şehirlerinde içten yanmalı motorlar yasaklansa bile Voitures Extravert tarafından restore edilen Porsche 911’ler kullanılmaya devam edebilecek. Zira şirket aracın içindeki standart motoru çıkarıp yerine elektrikli motorlar yerleştiriyor.

Şirket, ürettiği elektrikli 911’lere Quintessenza adını veriyor ve iki farklı model sunuyor. Quintessenza SE modeli 1960’ların 911’leri gibi görünecek şekilde tasarlanmış. Quintessenza TE ise 1980 sonrası modellere benziyor. Voitures Extravert, başka türlü restore edilmesi ekonomik olmayacak orijinal 911’leri kullanıyor. Şirketin otomobil tutkunu yöneticileri, bu araçların parçalanmasına izin vermek istemiyor.

Her iki Quintessenza modeli de 60 kilowatt-saatlik motora sahip. Araçların 400 km menzili olduğu ifade ediliyor. Voitures Extravert ayrıca bu araçların 0-100 km/s arasını 6 saniyede alabildiğini ve saatte 200 km hıza kadar çıkabildiğini belirtiyor. Modern standartlar düşünüldüğünde bu rakamlar çok etkileyici değil ancak bu araçların temsil ettiği döneme göre gayet uygun. Araçlara eklenen bataryaların ağırlığı da düşünüldüğünde performans oldukça etkileyici.

Bataryalardan bahsetmişken, Voitures Extravert pil hücrelerini aracın farklı bölgelerine yerleştirerek ön ve arka bölgede eşit yük dağılımı bulunmasını sağlıyor. Bu, 911 için büyük bir başarı çünkü bu araçların fabrika versiyonları, arkada bulunan motoru sebebiyle büyük bir yük dengesizliğine sahip. Voitures Extravert ayrıca araçlara güçlendirilmiş fren, ayarlanabilir amortisör, hidrolik direksiyon ve klima gibi yeni özellikler de ekliyor.

100 bin km garantili

Voitures Extravert’ün elektrikli 911’leri 300 bin Avro’ya (1,4 milyon Lira) satılıyor. Bu fiyata, üzerinde değişiklik yapılacak orijinal 911’in fiyatı da dahil. Voitures Extravert bu araçları kendisi buluyor. Tamamlanan ürünlerin 5 yıl ya da 100 bin km garantisi bulunuyor. Voitures Extravert bu yıl sadece 5 araç üretmeyi planlıyor. Bu araçlar halihazırda satılmış durumda. Şirket önümüzdeki yıl üreteceği 12 araç için de sipariş almaya başladı. 2020’ye kadar Voitures Extravert ayda 3 araç üretecek kapasiteye ulaşmayı hedefliyor. Şirket, klasik araçları elektrikliye çevirme çalışmalarında yalnız değil. Avusturyalı Kreisel Electric de benzer şekilde petrol motorlu araçları elektrikliye çeviriyor.

Kaynak: Digital Trends

Hollandalı Voitures Extravert, Porsche 911’leri elektrikliye çeviriyor. Şirket, ürettiği elektrikli 911’lere Quintessenza adını veriyor ve iki farklı model sunuyor. Quintessenza SE modeli 1960’ların 911’leri gibi görünecek şekilde tasarlanmış. Quintessenza TE ise 1980 sonrası modellere benziyor. Voitures Extravert, başka türlü restore edilmesi ekonomik olmayacak orijinal 911’leri kullanıyor. Her iki Quintessenza modeli de 60 kilowatt-saatlik motora sahip. Araçların 400 km menzili olduğu ifade ediliyor. Tamamlanan ürünlerin 5 yıl ya da 100 bin km garantisi bulunuyor. Voitures Extravert bu yıl sadece 5 araç üretmeyi planlıyor. Bu araçlar halihazırda satılmış durumda. Şirket önümüzdeki yıl üreteceği 12 araç için de sipariş almaya başladı.Yorumunuz: