Polifonik vokalistin imkansız performansı

Alman Çoksesli Müzisyeni Anna Maria Hefele kendine has vokal tekniğiyle ezberleri bozuyor. Performans videosu, kullandığı tekniğin detaylarını da içeriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Overtone singing adı verilen -tam çevirisi olmasa da üst ton seslendirme diyebiliriz- bir vokalin aynı anda iki farklı nota vermesiyle gerçekleşiyor. Bu kabiliyet yüksek formlu zekâların dünya ile iletişim kurmayı denemesini akla getiriyor. Armoni içindeki orta ve yüksek perde aralığına rağmen eski zamanlardaki radyo dalgalarının formuna da benziyor.

Bu merak uyandıran yetenekle ilgili olarak geçtiğimiz günlerde bir video yayınlayan Alman Çoksesli (polifonik) Müzisyeni Anna Maria Hefele bunun için kendi tekniğini geliştirmiş. Açıklamalarıyla farklı ton geçişlerini ve ölçekler arası farkı açıklayan Hefele’nin videosu oldukça ilgi çekti. Üst ton sesleri kendi seslendirme biçimiyle birçok melodi ve arpej yaratan müzisyen, 2005’ten beri çoksesli üst ton ses eğitimi alıyor ve ayrıca piyano, arp ve mandolin çalıyor.

Kaynak: Cmuse

Overtone singing adı verilen -tam çevirisi olmasa da üst ton seslendirme diyebiliriz- bir vokalin aynı anda iki farklı nota vermesiyle gerçekleşiyor. Alman Çoksesli Müzisyeni Anna Maria Hefele bunun için kendi tekniğini geliştirmiş. Açıklamalarıyla farklı ton geçişlerini ve ölçekler arası farkı açıklayan Hefele'nin videosu oldukça ilgi çekti.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği