Petrol ve doğal gaz kuyuları, bebeklerde kalp sorunlarını tetikliyor

Evlerin yanına inşa edilmiş bir petrol kuyusu
Yeni bir araştırma, petrol ve doğal gaz kuyularına yakın yaşayan annelerin bebeklerinde kalp rahatsızlığı riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Colorado Üniversitesinden Dr. Lisa McKenzie önderliğinde gerçekleştirilen bir araştırmada, petrol ve doğal gaz kuyularına yakın noktalarda yaşayan annelerin bebeklerinde doğuştan gelen kalp rahatsızlıklarının yüzde 70’e kadar daha fazla görülebildiği kaydedildi.

Araştırmacılar petrol ve doğal gaz kuyularının 1 mil (1,6 km) çevresinde yaşayan kadınların hamileliklerini takip etti ve 2005-2011 yılları arasında doğan 3 bin bebeği inceledi. Bu bebeklerde, kuyulara yakınlığa bağlı olarak, doğuştan kalp rahatsızlıklarının yüzde 40 ila 70 oranında daha fazla görüldüğü belirlendi.

Araştırmacılar annelerin özellikle hamile kalmadan hemen önce ve hamileliğin ilk haftalarında nerede yaşadıklarını inceledi. Çünkü doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları, hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkıyor ve annenin bu dönemde bulunduğu ortam ve soluduğu hava bu rahatsızlıkların çıkmasına etki ediyor. Özellikle hamileliğin başlangıcında petrol ve doğal gaz kuyularına yakın yaşayan annelerin çocuklarında kalp rahatsızlıklarının normalden çok daha fazla görüldüğü belirlendi.

17 milyon kişi kuyulara yakın noktalarda yaşıyor

ABD’de sadece Colorado eyaletinde 60 bin petrol ve doğal gaz kuyusu bulunuyor. Ülke çapında, 17 milyon kişi bu kuyulara yakın noktalarda yaşıyor. ABD Başkanı Donald Trump, göreve geldiği günden bu yana, devlete ait yaklaşık 3 bin kilometre kare alanı petrol araştırmalarına açacağını belirtti. Bu araştırma, zaten Trump’ın kararına tepkili olan çevrecilerin eline yeni bir koz vermiş oluyor.

Doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları, doğuştan gelen hastalıklar sebebiyle yaşamını yitiren bebekler arasında en yüksek ölüm oranına sahip. Kalp rahatsızlıkları bebeklerde büyümenin yavaşlamasına ve beyin rahatsızlıklarına sebep olabiliyor.

Kaynak: Common Dreams

Colorado Üniversitesinden Dr. Lisa McKenzie önderliğinde gerçekleştirilen bir araştırmada, petrol ve doğal gaz kuyularına yakın noktalarda yaşayan annelerin bebeklerinde doğuştan gelen kalp rahatsızlıklarının yüzde 40 ila 70 oranında daha fazla görülebildiği kaydedildi. 2005-2011 yılları arasında doğan 3 bin bebeği inceleyen araştırmacılar, özellikle hamilelikten hemen önce ve hamileliğin ilk haftalarında kuyuların çevresinde yaşayan annelerin bebeklerinde kalp rahatsızlığının daha fazla görüldüğünü belirledi. Doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları, doğuştan gelen hastalıklar sebebiyle yaşamını yitiren bebekler arasında en yüksek ölüm oranına sahip. Kalp rahatsızlıkları bebeklerde büyümenin yavaşlamasına ve beyin rahatsızlıklarına sebep olabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği