Oxford Sözlüğü yılın kelimesini seçti: Youthquake

Oxford Sözlüğü, 2017'nin kelimesi olarak 'youthquake'i seçerek milenyum neslinin gücünü resmi olarak tanımış oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]Oxford Sözlüğü, 2017’nin kelimesi olarak ‘youthquake’i seçerek milenyum neslinin gücünü resmi olarak tanımış oldu.[/inlinetweet]

İngilizce’de deprem, yer sarsıntısı anlamına gelen ‘earthquake’ kelimesini bölerek gençlik anlamına gelen ‘youth’ kelimesiyle birleştirip oluşturulan ‘youthquake‘ terimi, ‘genç bireylerin hareketlerinden veya nüfuzundan kaynaklanan önemli kültürel, siyasi veya sosyal değişiklikler’ anlamına geliyor. Oxford Sözlüğü yazarları, 2016-2017 yılları arasında youthquake teriminin kullanımının beş kat arttığını söylüyor.

50 yıl önce zamanın Vogue dergisi editörlerinden Diana Vreeland tarafından üretilen terim, Britanya’nın İşçi Partisi’ne ve Fransa ve Yeni Zelanda’daki 30’dan fazla seçime verilen gençlik desteğini tanımlamak gibi çeşitli konularda kullanıldı. Oxford Üniversitesi Yayınları her yıl İngiliz dilinin değişimini takip ederek yılın genel havasını yansıtan kelimelerden birini yılın kelimesi olarak seçiyor. Oxford Sözlüğü Müdürü Casper Grathwohl, “Youthquake terimi Amerikan topraklarına yeni yeni giriyor fakat Birleşik Krallık’ta son derece yaygın bir kelime olduğu gayet açık.” diyor.

Umut vaat eden bir kelime

Yılın sözcüğü olmaya aday kelimeler listesinde iki ve üçüncü sırada yer alanlar ‘broflake‘ (kendi görüşleriyle çelişen davranışlara çabucak alınan) ve ‘kompromat‘ (kamuya mal olmuş kişiler hakkında olumsuz fikir oluşturmak için toplanan itibar zedeleyici bilgi anlamına gelen Rusça kelime) oldu. Oxford Sözlüğü uzmanlarından Susie Dent, “Önceki yıllarda seçilen sözcükler genellikle ‘güvensizlik ve hayal kırıklığı dönemlerini’ yansıtan kelimelerdi. Youthquake ise hem dilbilimsel açıdan eğlenceli hem de bir şeyleri değiştirebilecek güce olan inancımızı gösteriyor. Zorlu ve sıkça anlaşmazlık yaşanan bir yılı sona erdirmek için uygun bir kelime gibi görünüyor.” dedi.

2016’da ise, ‘nesnel hakikatlerin belirli bir konu üzerinde kamuoyunu belirlemede duygulardan ve kişisel kanaatlerden daha az etkili olması durumu‘ anlamına gelen ‘post-truth’ (gerçek ötesi) yılın kelimesi olarak seçilmişti.

Kaynak: CBC News

Oxford Sözlüğü, 2017'nin kelimesi olarak 'youthquake'i seçerek milenyum neslinin gücünü resmi olarak tanımış oldu. İngilizce'de deprem, yer sarsıntısı anlamına gelen 'earthquake' kelimesini bölerek gençlik anlamına gelen 'youth' kelimesiyle birleştirip oluşturulan 'youthquake' terimi, 'genç bireylerin hareketlerinden veya nüfuzundan kaynaklanan önemli kültürel, siyasi veya sosyal değişiklikler' anlamına geliyor. Oxford Sözlüğü yazarları, 2016-2017 yılları arasında youthquake teriminin kullanımının beş kat arttığını söylüyor. 50 yıl önce zamanın Vogue dergisi editörlerinden Diana Vreeland tarafından üretilen terim, Britanya'nın İşçi Partisi'ne ve Fransa ve Yeni Zelanda'daki 30'dan fazla seçime verilen gençlik desteğini tanımlamak gibi çeşitli konularda kullanıldı. Oxford Sözlüğü uzmanlarından Susie Dent, "Önceki yıllarda seçilen sözcükler genellikle 'güvensizlik ve hayal kırıklığı dönemlerini' yansıtan kelimelerdi. Youthquake ise hem dilbilimsel açıdan eğlenceli hem de bir şeyleri değiştirebilecek güce olan inancımızı gösteriyor." dedi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği