Ofis içinde ‘yayılmalık’ yeşil alan

Vietnam'daki bir turizm şirketinin içinde, çalışanların rahatlamasını sağlamak ve iş verimliliğini artırmak için tasarlanan yeşil alanlar var.

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanın hoşuna giden bir iş ortamının verimliliği arttırdığı görüşü, 21. yüzyıldaki ofis tasarımı yatırımlarını derinden etkiliyor. Küçük ve paylaşımlı iş yerlerinden Amazon’un yakın zamanda açtığı mega tesislere kadar, doğadan yoksun şehir sakinleri için ‘yeşil ofis’ fikri giderek daha cazip hale geliyor. Yeşil ofis fikrinin güzel bir örneğini Vietnam’ın Ho Chi Minh şehrindeki Evolable Asia Co., Ltd. adlı turizm şirketinde görüyoruz.

Ofisin mimarları 07 Beach ve Studio Happ, ofisi markanın rahat tavrını yansıtacak ve aynı zamanda çalışanların yaratıcılığını tetikleyecek şekilde tasarladı. 500 çalışana iş alanı sağlayan 5 katlı binada çalışanların rahatlaması ve hoşça vakit geçirmesi için ayrılan yeşil bir alan var.

Daha homojen bir ortam sağlamak için çalışma alanı pencerelerden uzağa yerleştirilmiş. Fazla eğimli olmayan bir dağ yamacını andıran çimenlik alan, şirket etkinlikleri sırasında oturma yeri olarak ya da daha samimi bir ortamda yapılmak istenen toplantılar için kullanılabiliyor. Pencerelerin önüne yerleştirilen canlı bitkiler güneş ışığını yakalayarak ortama gerçek bir park ya da bahçe havası katıyor.

Beton zeminle zıtlık oluşturacak şekilde ofisin zeminine çizilen renkli çizgiler şirketin logosuna atıfta bulunuyor. Şirketin logosu, üzerinde çeşitli renkler bulunan bir dünya görselinden oluşuyor. Bu da şirketin renkli kişiler tarafından inşa edilen bir dünyaya duyduğu güvene işaret ediyor. Ayrıca, diğer şirketlerde sıkça karşılaştığımız kapalı toplantı odalarının aksine bu şirkette kuş kafesine benzer şekilde inşa edilen toplantı odaları var. Bu alternatif toplantı odaları istenen yere taşınabiliyor.

Kaynak: Design Boom

Büyük ölçüde doğadan mahrum bir hayat süren günümüz şehir çalışanları için 'yeşil ofis' fikri giderek daha cazip hale geliyor. Bunun güzel örneklerinden birini Vietnam'ın Ho Chi Minh şehrindeki bir turizm şirketinde görüyoruz. Şirketin içinde çalışanların rahatlaması için ya da daha samimi bir ortamda toplantılar yapabilmek için kullanılan yeşil alan bulunuyor. Diğer şirketlerde gördüğümüz kapalı ofis odalarının yerine burada kuş kafesine benzer şekilde toplantı odaları görüyoruz. Pencerelerin önüne yerleştirilen canlı bitkilerin üzerine yansıyan güneş ışığı ofise park havası veriyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği